Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.
blog podróżniczy poradnik

Bezpieczeństwo w podróży – 6 porad, jak bezpiecznie podróżować po świecie

Bezpieczne podróże

Po ostatnim wpisie o solo podróżach pojawiło się kilka pytań o bezpieczeństwo podczas samotnych podróży. Pomyślałam, że przygotuję na ten temat osobny wpis, bo uważam, że poniższe zasady znajdą zastosowanie nie tylko podczas podróży w pojedynkę, ale też tych rodzinnych, z przyjaciółmi, czy we dwoje.

Zebrałam kilka podstawowych zasad, którymi kieruję się podczas swoich podróży i które dotychczas świetnie się sprawdzały. Bez względu na to, czy wybierasz się na city-break w Europie, czy na australijską pustynię, jeśli będziesz przestrzegać kilku zasad i dobrze przygotujesz się do podróży, praktycznie nie ma możliwości, żeby się nie udała.

blog podróżniczy porady

6 ZASAD BEZPIECZNYCH PODRÓŻY:

1. Research

Zawsze rób porządny research przed wyjazdem – szukaj informacji, które dzielnice są w porządku, a których lepiej unikać, pytaj mieszkańców i ludzi młodych (większość starszych ludzi będzie cię ostrzegała przed wszystkim i wszędzie); zrób też research, gdzie można zostać finansowo oszukanym na taksówkach, kartach sim, wymianie walut itd. W sieci jest masa blogów o dosłownie każdym zakątku świata. Zajmie ci to 10 minut, a może zaoszczędzić sporo pieniędzy i stresu.

Jeśli wybierasz się w daleką podróż, dowiedz się też, czy w danym kraju żyją jakieś niebezpieczne lub jadowite zwierzęta, czy kraj nawiedzają jakieś katastrofy naturalne, jak tsunami lub powodzie, czy są przerwy w dostawach prądu, czy woda z kranu jest pitna, a także, czy możesz spodziewać się jakichś protestów, strajków lub zamieszek. Zapisz niezbędne numery alarmowe i pobierz mapy offline.

blog podróżniczy porady

2. Lokalizacja

Zawsze udostępniaj komuś bliskiemu swoją lokalizację w telefonie – w iPhone służy do tego aplikacja Znajdź, w której możesz dodać osobę, by widzieć nawzajem swoje położenie. Wyślij komuś bliskiemu (mamie/przyjaciółce/partnerowi) adresy: gdzie śpisz, dokąd jedziesz i z kim spędzasz czas. Dzięki temu, jeśli stracisz telefon, bliscy będą wiedzieli, jak i gdzie mogą się z tobą skontaktować.

blog podróżniczy poradnik

3. Dokumenty

Miej skany wszystkich niezbędnych w podróży dokumentów w chmurze: zdjęcie paszportu, polisy ubezpieczeniowej, wizy, numery telefonów. Dodatkowo wyślij je do siebie na skrzynkę mailową, na którą możesz bez autoryzacji zalogować się z czyjegoś telefonu lub publicznego komputera, np. tego w hostelu.

Kopie dokumentów i innych ważnych informacji możesz też przesłać komuś bliskiemu.

Ponadto, w miejscach gdzie jest ogromna ilość kieszonkowców, jak Barcelona, czy Paryż, lub tam, gdzie jest duża przestępczość, nie noś dużej ilości gotówki i wszystkich kart płatniczych przy sobie. W ekstremalnych sytuacjach możesz też trzymać pieniądze w płaskiej saszetce pod ubraniem. Miej przy sobie niewielką ilość gotówki i kartę przedpłaconą (np. Revolut) z pieniędzmi niezbędnymi na dany dzień. 

blog podróżniczy poradnik

4. Intuicja i zdrowy rozsądek

  • Dostosuj swoje zachowanie do miejsca i zachowaj zdrowy rozsądek – jeśli jesteś w turystycznym albo bardzo biednym miejscu, gdzie jest dużo kieszonkowców, nie noś drogiej biżuterii itd. Staraj się wtopić i nie być łatwym celem.
  • Słuchaj swojej intuicji – jeśli mówi ci, żeby nie wchodzić w jakąś podejrzaną uliczkę, nie idź. Lepiej iść dookoła i nadrobić drogi, niż najeść się stresu. Jeśli jakiś głos z tyłu głowy mówi ci, że coś jest nie tak – odejdź, nie musisz się tłumaczyć. Wycofaj się, jeśli nie czujesz się dobrze.
  • Nie chodź samotnie po zmroku – a przynajmniej ogranicz takie sytuacje do minimum; w parkach narodowych chodzenie po zmroku może skutkować spotkaniem z niebezpiecznymi zwierzętami, z kolei na ulicach miast możesz stać się łatwym celem dla złodziei.
  • Możesz nosić przy sobie gwizdek – alarm do samoobrony albo gaz pieprzowy (uważaj na regulacje w kraju docelowym), są też specjalne przenośne zabezpieczenia do drzwi (door jammer). W zależności od regionu, do którego jedziesz, możesz też zaopatrzyć się w specjalny gaz odstraszający zwięrzeta, np. niedźwiedzie lub wilki.
  • W miejscach o dużym wskaźniku przestępczości korzystaj z Ubera (albo innych sieciówek i taksówek zamawianych np. przez telefon), zamiast taksówek z ulicy.
barcelona podróże

5. Apteczka i ubezpieczenie

Miej ze sobą podstawową apteczkę. Warto, oprócz standardowych leków na gorączkę, biegunkę czy przeziębienie, wyposażyć ją w leki zależne od regionu, do którego się udajesz, np. na chorobę wysokościową lub malarię. Warto mieć też plastry, małą wodę utlenioną, elektrolity, środki odkażające i maści na ugryzienia lub odparzenia. Skompletuj apteczkę biorąc pod uwagę klimat miejsca, do którego się wybierasz (jeśli wybierasz się w tropiki, koniecznie spakuj środki na ukąszenia i repelenty), aktywności, jakie planujesz (jeśli planujesz plażowanie: kremy z wysokim SPF, jeśli trekking: plastry i żele/maści na ewentualnie stłuczenia) oraz swój stan zdrowia (możesz chcieć zabrać ze sobą maści na infekcje intymne lub tabletki na zapalenie pęcherza).

blog podróżniczy poradnik

6. Pytaj na miejscu

Pytaj, pytaj, pytaj – oprócz researchu zrobionego jeszcze przed wyjazdem, pytaj miejscowych, gdzie jest bezpiecznie, a które dzielnice lepiej omijać. Dowiedz się, gdzie można po zmroku wracać pieszo, a gdzie lepiej nie chodzić nawet w świetle dziennym. Mieszkańcy zazwyczaj wiedzą najlepiej, co i gdzie się dzieje, będą więc lepszym źródłem informacji, niż artykuły lub fora internetowe, które często mogą okazać się nieaktualne.

blog podróżniczy poradnik

Samodzielnie = bezpiecznie?

Podróże na własną rękę mogą być źródłem ogromnej satysfakcji. Jeśli samodzielnie organizowane (lub solo) podróże są twoim marzeniem, ale powstrzymuje cię przed nimi strach, mam szczerą nadzieję, że znajdziesz w sobie odwagę, by wyjechać w wymarzone miejsce!


Mój wpis o podróżach solo znajdziesz tutaj:

Po więcej praktycznych porad i przewodników wpadnij na mojego Instagrama:

Cześć!

Jestem Justyna i na blogu pokazuję wyjątkowe miejsca i dziele się moją największą pasją: do podróży. Piszę o miejscach i o tym, co się z nimi wiąże. Znajdziesz tu inspiracje podróżnicze, piękne przewodniki po miastach i regionachklimatyczne lokalepraktyczne poradyciekawostki, treści około-podróżnicze i poradniki fotograficzne. Piszę tu też o sztuce, historii, książkach i serialach, które inspirują.

Close