Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.
paryż grand amour

Gdzie fotografować w Paryżu? 18 pięknych miejsc na zdjęcia

Paryż jest chyba jednym z najbardziej fotogenicznych i wdzięcznych miast na świecie. Zadaszone tarasy klimatycznych kawiarni, brukowane uliczki obsypane brokatem porannej mgły, superciekawe kosmopolityczne towarzystwo i wyjątkowe wnętrza, a nawet całe dzielnice.

Wybierasz się do Paryża? W tym wpisie znajdziesz najładniejsze i najbardziej fotogeniczne miejsca w stolicy Francji! Niezależnie od tego, czy lubisz robić zdjęcia na Instagram, czy do prywatnego albumu, jeśli kochasz piękne lokalizacje, to wpis dla ciebie. Na tej liście znalazły się konkretne miejsca: pocztówkowe widoki, klimatyczne wnętrza, muzea i ogrody, ale uważam, że fotografowanie zakamarków Paryża może być przygodą samą w sobie.

Niech miasto będzie twoim tematem. Możesz pokazać fragment, w którym zawiera się jego szyk i wyrafinowanie: eleganckie ogrody, muzea i błyszczące fasady drogich butików i kawiarni, możesz pokazywać szarość przedmieść i problem wykluczenia, możesz pokazywać miasto w kontekście jego nowoczesności, której ucieleśnieniem jest La Défense, możesz pokazywać romantyczne zachody słońca i czarujące knajpki, bezpretensjonalne i wyluzowane bary nad kanałem Saint Martin, a nawet te lekko pretensjonalne i hipsterskie w Marais.

Zapraszam na wirtualną fotograficzną wycieczkę!

1. Widok z Łuku Triumfalnego

Warto, jeśli lubicie pocztówkowe widoki na absolutnie całe miasto aż po horyzont. Przepiękna klasyczna panorama na wieżę Eiffla, Montmartre z górującą nad nim katedrą, La Défense, szerokie aleje wysadzane drzewami i dachy paryskich kamienic. Dobry sposób, by podziwiać kawiarnie, ogrody i architekturę miasta z nietypowej perspektywy. Sam majestatyczny łuk i jego bogate dekoracje też stanowią bardzo fotogeniczne tło do zdjęć.

Łuk powstał dla uczczenia walczących za Francję w czasie rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich, zaś na jego filarach i fasadach znajdują się reliefy nawiązujące do historycznych wydarzeń we Francji tamtego okresu.

Koszt to 13€, dla studentów z legitymacją z UE wejście darmowe, tak jak dla wszystkich w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, od listopada do marca włącznie.

2. Muzeum Jacquemart-André

To muzeum z najlepszą prywatną kolekcją dzieł sztuki w Paryżu i zarazem jedno z najpiękniejszych i najmniej znanych miejsc w mieście. Imponującą rezydencję, w której dziś mieści się muzeum, wybudował sobie w 1876 roku kolekcjoner sztuki Édouard André. Zamieszkał tam z żoną, malarką Nélie Jacquemart i oboje zajęli się gromadzeniem dzieł sztuki. Po jego śmierci wdowa przekazała budynek Akademii Fraancuskiej, a w 1913 powstało w nim muzeum.

Wytworne wnętrza od razu podsuwają w wyobraźni obrazy niezwyklych eleganckich i wystawnych przyjęć, jakie musiały się tu odbywać. O pełnych przepychu balach pisała nawet ówczesna prasa. Poza ogromnymi zbiorami sztuki, zwłaszcza włoskiego malarstwa renesansowego, warto odwiedzić to miejsce dla samego budynku. Bogate zdobienia, freski, imponująca i idealnie symetryczna architektura i przepiękna klatka schodowa. W dawnej jadalni dziś mieści się kawiarnia, z kolei wszystkie oficjalne i reprezentacyjne wnętrza pozostały praktycznie niezmienione. Sama Nélie w testamencie wydała bardzo dokładne rozporządzenia dla Akademii, gdzie w muzeum mają znaleźć się poszczególne obrazy.

3. Le Jardin du Petit Palais Café

Prześliczna kawiarnia ukryta w ogrodzie na zielonym i przytulnym dziedzińcu Petit Palais – paryskiego muzeum z 1900 roku, będącego mniejszą siostrą Grand Palais (oba pałace wzniesiono na wystawę światową). Przy okazji warto rzucić okiem na same budynki: z zewnątrz dla secesyjnych elewacji, a wewnątrz dla zebranych obrazów, ale też dla imponujących wnętrz: bogato zdobionych ścian, schodów, malowideł i fresków.

4. Księgarnia i muzeum Halle Saint-Pierre

Centrum artystyczne obejmuje muzeum sztuki naiwnej, księgarnię i kawiarnię. Niepozorny z ulicy budynek skrywa przepiękne jasne wnętrze, którego surowe elementy i metalowe ramy ogromnych okien kontrastują z romantyczną okolicą i kolorowymi ulicami Montmartre.

Budynek powstał w 1868, a zarządza nim fundacja powołana przez miasto, która ma za zadanie promować sztukę naiwną i surową, organizując wystawy i wydarzenia kulturalne. Ostatnio księgarnia staje się modna na Instagramie – być może to przyniesie miejscu więcej popularności niż pieczołowicie przygotowywane wystawy?

paryż przewodnik

5. Musée Carnavalet

Samo muzeum i pałacowe wnętrza są dosyć interesujące, ale to renesansowy budynek i zielony dziedziniec robią największe wrażenie. Oprócz wystaw warto wybrać się tu na kawę w niezwykłym otoczeniu: latem i jesienią w cieniu starych murów można przyjemnie odetchnąć.

paryż co zobaczyć przewodnik

6. Klimatyczne lokale i wyjątkowe wnętrza

Paryż jest rajem nie tylko dla wszystkich foodies, ale też dla miłośników klimatycznych, wyjątkowych lokali, i wnętrz. Zajrzyj do kolorowej restauracji na dziedzińcu hotelu Grand Amour, do restauracji w klimacie francuskiego bistro Le Bon Georges, czy kawiarni w Muzeum Romantyzmu na Montmartre.

Piękne zdjęcia zrobisz pod koloroymi kawiarnianymi markizami w szóstej dzielnicy, w spokojnych i nierzadko ukrytych w labiryntach ulic knajpach na wzgórzu Montmartre, na studenckich placach w okolicach Sorbony, ale też na nowoczesnym Marais i nad kanałem Saint Martin, pełnym modnych ostatnio knajp.

paryż co zobaczyć przewodnik

7. Ukryte parki i skwery

Romantyczne zaułki, reprezentacyjne aleje czy muzea to nie wszystko, co Paryż ma do zaoferowania. Podczas zwiedzania miasta poszukaj ukrytych ogrodów – małe zielone oazy są tu niemal na każdym kroku, ukryte za rzędami kamienic i sklepów. To doskonałe miejsca nie tylko na odpoczynek, ale też na zdjęcia.

Oto kilka z nich:

  • Jardin Catherine Labouré
  • Square Boucicaut
  • Jardin Saint-Gilles Grand Veneur
  • Le Square du Vert-Galant
  • Clos des Blanc-Manteaux
paryż co zobaczyć przewodnik

8. Widok z Centrum Pompidou 

Niezwykły widok na całe miasto z tarasu widokowego muzeum sztuki współczesnej Centrum Pompidou: jeśli nie masz ochoty na zwiedzanie, nie musisz kupować biletu do muzeum: wystarczy poprosić o bilet na taras widokowy. Na oficjalnej stronie Pompidou znalazłam informację, że wejście na taras jest darmowe, a ja pamiętam, że dawniej płaciłam ok. 1€. Na samej górze znajduje się też restauracja z widokiem. Polecam jednak wejść, choć na chwilę, na wystawę stałą: są tu m.in. Goncharova, Kandinsky, Warhol, Pollock, Chagal i Rothko.

Uwaga: Centrum Pompidou ogłosiło swoje zamknięcie na czas remontu od 2025 do 2030 roku.

paryż co zobaczyć przewodnik

9. Place des Vosges

Przepiękny zielony plac w bardziej ekskluzywnej części dzielnicy Marais, otoczony bogato zdobionymi fasadami i symetrycznie posadzonymi drzewami. W całym swoim blasku i przepychu plac jest dość egalitarny: luksusowe sklepy, eleganckie kawiarnie pod arkadami i muzeum Victora Hugo istnieją obok piknikującej latem tłumnie na trawie młodzieży (ale nie tylko), którzy już dawno zawłaszczyli sobie ten kawałek przestrzeni. Latem jest tu też często targ staroci.

paryż co zobaczyć przewodnik

10. Dom towarowy La Samaritaine

Zapomnij o zakupach, jakie znasz. Dom towarowy Samaritaine powstał w 1869 jako bardziej elegancka siostra dzisiejszego centrum handlowego. Ten niezwykły budynek został ponownie otwarty po piętnastoletnim remoncie dopiero w 2021 roku i jak dawniej przyciąga mnóstwo osób, nie tylko chcących zrobić zakupy, ale też lubiących ładne wnętrza. Kolorowe witraż i elewacje w stylu art deco robią ogromne wrażenie.

paryż co zobaczyć przewodnik

11. Amfiteatr Arènes de Lutèce

To miejsce (mimo swoich imponujących rozmiarów) tak ukryte, że jeśli ktoś o nim nie wie, to nigdy go nie znajdzie. Duży plac w centrum Dzielnicy Łacińskiej jest ukryty, ale też często tętni życiem: spotykają się tu młodzi ludzie, regularnie rozgrywają się tu mecze i imprezy, a wieczorami można tu odpocząć w miłych i historycznych okolicznościach przyrody. Co ciekawe, amfiteatr pochodzi już z czasów galoromańskich, a jego nazwa, Lutecja, nawiązuje do dawnej nazwy Paryża.

12. Widok z wieży Montparnasse

Wieża w dzielnicy o tej samej nazwie. Winda zabierze cię na taras widokowy na jej szczycie, skąd zobaczysz miasto w całej okazałości. Jeden z lepszych punktów widokowych w Paryżu, niestety nie należy do najtańszych – wjazd windą na 56. piętro kosztuje między 15 a 23€. Stamtąd na wyższy taras na 59. piętrze zaprowadzą cię schody.

paryż co zobaczyć przewodnik
paryż co zobaczyć przewodnik

13. Kawiarnia Café de Flore

Chcesz wypić kawę w tym samym miejscu, w którym ożywione dyskusje prowadzili Simone de Beauvoir, Sartre, Picasso i Hemingway (całkiem możliwe, że nie wszyscy razem ze sobą, ale wciąż to te nazwiska przyciągają tu coraz więcej chętnych)?

Kawiarnia Cafe de Flore to prawdziwa instytucja. Ceny są proporcjonalne do jej sławy, więc nie spodziewaj się budżetowego lunchu ani drinka. Pisałam o niej także tutaj. Budynek jest położony przy przepięknym bulwarze Saint-Germain, a dawniejsze nieśpieszne rozmowy o literaturze i filozofii zostały zastąpione przez, chcąc nie chcąc, wielu turystów. Wciąż można tu jednak spotkać stałych bywalców.

paryż co zobaczyć przewodnik

14. Sacré-Cœur – widok z bazyliki i na bazylikę

Najlepszy sposób na spędzenie zachodu słońca po całym dniu zwiedzania to podziwianie panoramy ze schodów przed bazyliką. Skąpane w złotym słońcu miasto wydaje się być stąd naprawdę magiczne. Schodząc ze wzgórza (w stronę Place du Tertre) znajdziesz też dużo klimatycznych małych barów, do których możesz zajrzeć po zachodzie słońca na kawę (tak, Francuzi piją espresso nawet po kolacji) lub lampkę wina.

15. Trocadero i widoki na Wieżę Eiffla

Dwa najpopularniejsze i najbardziej fotogeniczne miejsca w okolicach wieży to Trocadero (plac, pałac i fontanna), ale też uliczki w okolicach wieży: to z nich można złapać piękne kadry wieży wyłaniającej się zza dachów kamienic. Najlepsze widoki znajdziecie na: Avenue Rapp, Rue Saint-Dominique i Rue de l’Université.

Secesyjne kamienice, rzędy przepięknych budynków, małe kawiarnie, butiki i kwiaciarnie: jeśli lubisz art nouveau, architekturę i spacery to zdecydowanie miejsce dla ciebie!

16. Galeries Lafayette

Jedno z najbardziej niezwykłycyh wnętrz w mieście! Budynek ma 8 pięter, w środku balkony i kopułę ociekające złotem, witraże rozpraszające delikatne światło, a na dachu bar z niezwykłą panormamą na sąsiednią operę i miasto.

Ten pierwszy, a zarazem najbardziej luksusowy, dom towarowy powstał w 1894 roku. Dzisiaj składa się z 3 budynków – główny to ten z Coupole, czyli kopułą. Mimo że każdego dnia Lafayette odwiedza 100 000 osób, to warto zajrzeć chociaż na chwilę, zwłaszcza w okresie świątecznym, kiedy centrum jest pięknie przystrojone. Miłośnicy słodyczy powinni udać się do budynku naprzeciwko – w Lafayette Gourmet są stanowiska najbardziej prestiżowych cukierni i gwiazd francuskiej sceny kulinarnej.

17. Opera 

Budynek paryskiej opery jest imponujący i bardzo fotogeniczny nie tylko wewnątrz, ale też z ulicy. Uwaga: sprawdzaj informacje przy bocznym wejściu do opery: czasami, podczas prób teatralnych lub przygotowań do przedstawień operowych, sala jest całkiem zaciemniona więc zwiedzanie w takiej chwili jest bezsensowne.

Wejście do środka nie jest niezbędne, żeby móc podziwiać kopułę pięknego renesansowego budynku i bogate zdobienia na jego fasadach. Idealnym miejscem będą pobliskie kawiarniane ogródki, z których roztacza się widok na monumentalny gmach. Wybierz jedną z tych ukrytych w cieniu opery lub jedną z knajpek na placu, zwróconych do niej frontem.


paryż co zobaczyć przewodnik

18. Bulwary nad Sekwaną

Od wiosny do jesieni to tutaj toczy się zwyczajne miejskie życie – jest paryska plaża, biegacze, bukiniści, randkowicze, uliczni portreciści, sprzedawcy kasztanów i spacerowicze. Tętniące życiem deptaki przecinają miasto – możecie wzdłuż nich spacerować albo wybrać się w rejs statkiem po rzece i obserwować miasto z innej perspektywy, albo zwyczajnie usiąść na murku z kawą i croissantem.


Paryskie zakątki

Mam nadzieję, że co najmniej kilka tych pomysłów jest dla was nowych i że skorzystacie z nich podczas planowania kolejnej wizyty w Paryżu! Mikroświaty paryskich dzielnic obfitują oczywiście w o wiele więcej fotogenicznych miejsc.

Jeśli znacie jakieś inne klimatyczne miejsca, które mogłyby się znaleźć w tym zestawieniu, koniecznie dajcie znać na Instagramie.

Po więcej inspiracji podróżniczych zapraszam na mojego Instagrama:

Masz ochotę na więcej paryskich wpisów?

Cześć!

Jestem Justyna i na blogu pokazuję wyjątkowe miejsca i dziele się moją największą pasją: do podróży. Piszę o miejscach i o tym, co się z nimi wiąże. Znajdziesz tu inspiracje podróżnicze, piękne przewodniki po miastach i regionachklimatyczne lokalepraktyczne poradyciekawostki, treści około-podróżnicze i poradniki fotograficzne. Piszę tu też o sztuce, historii, książkach i serialach, które inspirują.

Close