Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.
LEKTURY NA LATO książki na wakacje

LEKTURY NA LATO: 6 KSIĄŻEK IDEALNYCH NA WAKACJE

Co czytać latem?

Jeśli wybierasz się na wakacje i szukasz inspiracji czytelniczych, to wpis dla ciebie! Znajdziesz tu odpowiedź na bardzo ważne pytanie: co czytać latem, by zapomnieć o całym świecie? We wpisie znajdziecie 6 niezwykle wciągających lektur – zapraszam po inspirację!

Kliknij na okładkę, by dowiedzieć się więcej o danym tytule.

5 KSIĄŻEK IDEALNYCH NA URLOP:

1. Anomalia, Hervé Le Tellier

Książka, która wciągnie cię tak, że zapomnisz o całym świecie, a momentami sprawi, że się uśmiechniesz – czy to na skutek zabawnej sceny czy z powodu rozpoznania nawiązań do literatury czy popkultury, których jest tu mnóstwo. Fabuła jest bardzo oryginalna: samolot lecący z Paryża ląduje w czerwcu w Nowym Jorku i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ten sam samolot z tymi samymi pasażerami wylądował już w tym miejscu raz… w marcu. Francja angażuje wszystkie swoje służby i próbuje rozwikłać tę zagadkę, a pasażerowie próbują zrozumieć fakt, że istnieją na świecie podwójnie: w wersji starszej i młodszej o 3 miesiące. A jak wiemy, w 3 miesiące w życiu wiele może się wydarzyć.

2. Vox, Christina Dalcher

Książka, która doskonale ilustruje mokry sen smutnych panów z konfederacji i która mam nadzieję nigdy nie wpadnie w ich ręce, bo nie wiadomo, co mogłoby przyjść im do głów. Władzę w USA przejmują religijni fundamentaliści, którzy zakładają kobietom liczniki słów. Po przekroczeniu dziennego limitu i wypowiedzeniu sto pierwszego słowa licznik na nadgarstku razi prądem. Główna bohaterka dystopii, neurolingwistka, dostaje od władz zadanie, które być może odmieni nie tylko jej życie, ale i losy wszystkich kobiet. Książka troszkę przerażająca, ale też wciągająca i oryginalna. Dla lubiących feministyczne i prowokujące do myślenia historie.

3. cykl Lena Rudnicka, Kinga Wójcik

Cykl o policjantce rozwiązującej kryminalne zagadki i szukającej morderców jest tak wciągający, że proponuję wam od razu zaopatrzyć się w co najmniej 3 tomy (a jest ich już 6!) i czytać je po kolei. Oprócz śledztw wydziału kryminalnego i rozwiązywania zagadek poznajemy bowiem powoli bohaterów: komisarz Lenę i jej podwładnego Marcela, których znajomość zaczyna się dość burzliwie. Lena jest bezkompromisowa, oryginalna i ciężko na początku ją polubić, ale przywiązujemy się do niej i w kolejnych tomach z zainteresowaniem śledzimy jej miłosne dramaty i osobiste perypetie. Jeśli lubisz kryminały, zwłaszcza te osadzone w małych polskich miasteczkach, koniecznie zabierz Lenę na wakacje – od tych książek nie da się oderwać! Autorka maluje portrety bohaterów z taką wprawą, że nie chcemy wychodzić z ich świata nawet na chwilę. Dla wszystkich fanów Mroza i Chyłki.

4. Genialna przyjaciółka, Elena Ferrante

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał tego arcydzieła, to zdecydowanie polecam zabrać na wakacje chociaż pierwszą część. To historia przyjaźni dwóch dziewczynek z biednej dzielnicy na przedmieściach Neapolu lat 50. na tle burzliwych przemian społecznych. Elena i Lila dorastają, a wraz z nimi zmienia się tło ich życia, miasto i ludzie. Autorka (lub autor, osoba wciąż pozostaje anonimowa) kreśli obraz Neapolu z taką precyzją, że niemal czujemy tamtą rzeczywistość, z jej biedą i brakiem perspektyw. To też świat przemocy i seksizmu, gdzie fascynacja miesza się z zawiścią, a wybory życiowe młodych dziewczyn w męskim świecie są osią, po której porusza się fabuła. Bardzo ciekawa jest też dynamika ich relacji – bohaterki projektują na siebie własne ambicje, problemy i niespełnione marzenia, tworząc jednocześnie między sobą szalenie silną więź. To książka nie tylko o przyjaźni, ale też o walce o swoje miejsce w świecie i wyboistej drodze, która nie zawsze prowadzi tam, dokąd chcemy.

5. Cykl Nina Warwiłow, Jędrzej Pasierski

Ponownie cykl kryminałów z komisarz w roli głównej. Ninę Warwiłow poznajemy kolejno jako śledczą i matkę, w Warszawie i w Beskidzie Niskim. Akcja pierwszej części dzieje się w szpitalu psychiatrycznym, w którym brutalnie zamordowany zostaje jeden z pacjentów. W drugim tomie Nina szuka swojej zaginionej przyjaciółki, a w trzecim mordercy popularnej aktorki młodego pokolenia. Znowu mała uwaga: ta cała seria i historie tak wciągają, że zabierzcie od razu kilka części. Tę serię też polecam czytać w kolejności chronologicznej (części jest już 6).

6. Puste jest piekło, Elly Griffiths

Niezwykła powieść dla fanów gotyckich horrorów w wiktoriańskim klimacie. Osadzoną we wpółczesnej Anglii historię rozpoczyna brutalne morderstwo nauczycielki angielskiego. Przy jej ciele znaleziono tytułowy cytat z Burzy Szekspira. Co ma z tym wspólnego jej przyjaciółka Clare, szkoła, w której razem uczyły i policjantka próbująca znaleźć zabójcę? W tle gotyckie opowiadanie Nieznajomy, którym w pracy zajmuje się Clare i które zaczyna mieć zaskakująco i niepokojąco dużo wspólnego z zabójstwem i rzeczywistością.


Po więcej inspiracji zapraszam na Instagram!


Cześć!

Jestem Justyna i na blogu pokazuję wyjątkowe miejsca i dziele się moją największą pasją: do podróży. Piszę o miejscach i o tym, co się z nimi wiąże. Znajdziesz tu inspiracje podróżnicze, piękne przewodniki po miastach i regionachklimatyczne lokalepraktyczne poradyciekawostki, treści około-podróżnicze i poradniki fotograficzne. Piszę tu też o sztuce, historii, książkach i serialach, które inspirują.

Close