Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.
prawa kobiet

Lista organizacji, które wspierają kobiety i które my też możemy wspierać

Mam dla was dzisiaj wpis-pigułkę na ważny temat. W obliczu ostatniego skandalicznego wyroku TK liczy się nie tylko każda zebrana złotówka, ale też każdy zabrany głos. Jeśli chcecie pomóc albo same potrzebujecie pomocy, znajdziecie tu kompletny spis organizacji, które możemy wspierać i które wspierają nas, a także wskazówki, jak jeszcze możemy sobie nawzajem pomóc.

ORGANIZACJE I KONTAKTY:

 • Aborcyjny Dream Team – nieformalna inicjatywa wspaniałych dziewczyn, które organizują spotkania, informują, edukują, pomagają i wspierają. Tutaj znajdziecie zweryfikowaną zrzutkę – dziewczyny zebrały już ponad milion zł!
 • Aborcja bez granic – inicjatywa wspierająca (informacyjnie i finansowo) wszystkie kobiety mieszkające w Polsce, które potrzebują pomocy w kupnie tabletek lub w zorganizowaniu wyjazdu. Aborcja bez Granic ma bogatą sieć kontaktów i wspiera osoby potrzebujące aborcji przez dostarczanie informacji, pomoc finansową, tłumaczeniową, organizowanie noclegów oraz pomoc w organizacji wyjazdu i zabiegu za granicą.
 • Kobiety w Sieci – forum, na które można zgłaszać się po pomoc; na stronie Aborcji bez granic widnieje informacja, że każda osoba, która się z nimi skontaktuje, uzyska pomoc od Women Help Women, Cioci Basi, Abortion Network Amsterdam lub Abortion Support Network.
 • Women help Women – międzynarodowa organizacja non-profit pomagająca w dostępie do legalnej aborcji; działają też na rzecz dekryminalizacji i destygmatyzacji aborcji.
 • Ciocia Basia z Berlina – grupa aktywistek działających w Berlinie, które pomagają w organizacji tam zabiegu, w tym także tłumaczeniami i ułatwianiem kontaktu; +48 22 39 70 500; ciocia.basia@riseup.net; ZRZUTKA.
 • Ciocia Czesia – pomaga dziewczynom udającym się na zabieg do Czech; ciocia_czesia@riseup.net; ZRZUTKA.
 • Women on web – międzynarodowa organizacja non-profit wspierająca dostęp do legalnej aborcji; także źródło wiarygodnych informacji.
 • ReproAdvice – kolektyw pomagający kobietom w Szwecji; se.sisterhood@gmail.com.
 • FEDERA czyli Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny – znajdziecie tu pomoc prawną, telefon zaufania, bezpłatne poradnictwo, reprezentację i pomoc w interwencjach w przypadkach naruszenia praw pacjenta.
 • Dziewuchy Dziewuchom – fundacja, która obserwuje, prześwietla, alarmuje i edukuje; w mediach społecznościowych publikuje ważne treści, nagłaśniają ważne feministyczne i społeczne inicjatywy; INSTAGRAM; FACEBOOK.
 • Kolektyw Dzień po – zajmuje się darmową dystrybucją antykoncepcji awaryjnej wśród wszystkich, którym może być ona potrzebna; kontakt: dzienpo@riseup.net.
 • Fundacja Ernesta – fundacja założona przez Mamę Ginekolog zapewnia pomoc psychologiczną osobom, które straciły ciążę, informuje o przysługujących prawach, wspiera kobiety ze zdiagnozowanymi wadami płodu  i rozwój polskiej medycyny prenatalnej.

INFORMACYJNE STRONY I FP AKTYWISTEK:

CO MOŻEMY ZROBIĆ?

 • Informacja – zabierajmy głos w sprawach podstawowego prawa i mówmy o tym głośno, zwłaszcza, jeśli mamy duże zasięgi, ale też informujmy cały świat o inicjatywach organizacji, ich działaniach i zrzutkach.
 • Edukacja – czytajmy, edukujmy się i posługujmy się faktami – to zamyka drogę do pseudodyskusji opartych na przekrzykiwaniu się.
 • Wsparcie – wspierajmy nie tylko aktywistki, aktywistów, organizacje, fundacje i kolektywy, ale też wspierajmy się wzajemnie i bądźmy dla siebie dobre!

Mówcie o tym głośno, udostępniajcie linki, zrzutki, profile, numery telefonów do organizacji i prawników. Bądźmy dla siebie dobre, zamieńmy bezsilność w poczucie siły i rozwalmy ten system!

Cześć!

Jestem Justyna i na blogu pokazuję wyjątkowe miejsca i dziele się moją największą pasją: do podróży. Piszę o miejscach i o tym, co się z nimi wiąże. Znajdziesz tu inspiracje podróżnicze, piękne przewodniki po miastach i regionachklimatyczne lokalepraktyczne poradyciekawostki, treści około-podróżnicze i poradniki fotograficzne. Piszę tu też o sztuce, historii, książkach i serialach, które inspirują.

Close