Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.
meksyk 2021

Dokąd na urlop w 2021? 11 inspirujących pomysłów na podróże

Dokąd w podróż w 2021?

W ostatni dzień starego roku podzieliłam się z wami małym fotograficznym wspomnieniem podróżniczym. W tym samym duchu noworocznym dzisiaj mam dla was małą, ale inspirującą listę z pomysłami na wyjazdy w nadchodzącym roku. Lista jest krótka, ale mam nadzieję, że znajdziecie tu jakiś pomysł i dopiszecie nowe miejsce do swojej listy marzeń podróżniczych!

Jeśli świat otworzy dla nas granice, a szczepionki ułatwią ich przekraczanie, będą to nie tylko inspiracje na daleką przyszłość, ale też na ten rok – tego i sobie i wam życzę na nadchodzące miesiące!

Brazylia

gdzie: Rio de Janeiro, Salvador, dżungla amazońska, Sao Paulo

dlaczego warto: dla beztroskiej zabawy na pięknych plażach i wszechobnecnej joie de vivre, dla ogromnego kubka caipirinhi ze świeżą marakują za 5 zł, dla soczystych, ale i nieznanych owoców, dla street-artu, duchowości i bossa novy! Jest milion powodów, by odwiedzić Cidade Maravilhosa, a najważniejszy: by odkryć sekret brazylijskiego szczęśliwego życia i radości.

kiedy jechać: od grudnia do marca

Na blogu znajdziecie przewodniki po Rio de Janeiro, Salvadorze i Ilha Grande.

Kolumbia

gdzie: karaibskie wybrzeże, Park Tayrona, Cartagena, Islas del Rosario, Santa Marta, Medellin, Andy, dolinie Valle de Cocora, dźungla amazońska, Bogota, Villa de Leyva

dlaczego warto: dla żywej historii w Medellin, dla niezwykłej kuchni, pełnej ryb i soczystych owoców, łączącej tradycje kulinarne indiańskie, hiszpańskie i afrykańskie, dla muzyki i życia nocnego, dla lazurowych zatok i kolonialnej architektury małych miasteczek, i w końcu: dla selwy i zielonych parków narodowych!

kiedy jechać: jak najszybciej!

Po najpiękniejsze miejsca w Kolumbii zapraszam TUTAJ, a po wpis o Medellin TUTAJ

Sycylia

gdzie: Katania, Palermo, Taormina, Syrakuzy, Ragusa, Marzamemi, Noto

dlaczego warto: dla upalnej aury beztroskiego lata; dla targu rybnego w Katanii; dla cannollo z pistacjami i espresso w klimatycznej kawiarni, barokowego przepychu starych kościołów; dla hałaśliwego Palermo; dla greckiego antyku w Syrakuzach, dla kolorowej Ragusy na wzgórzu i portowego Marzamemi, i w końcu dla perły sycylijskiego baroku: Noto.

kiedy jechać: od maja do października

Tydzień na Sycylii – mój przewodnik znajdziecie TUTAJ.

Meksyk

gdzie: Mexico City, Jukatan, Cancun, Tulum, Oaxaca, Isla Mujeres i Holbox

dlaczego warto: dla kąpieli w przepięknych cenotach, dla starożytnych cywlizacji i majańskich ruin, dla przepysznej kuchni i dla tacosów, które zapamiętacie do końca życia; warto dla odwiedzenia domu Fridy Kahlo, czyli słynnego Casa Azul w Mexico City; warto w końcu dla doświadczenia niezwykłych tradycji, jak Día de los Muertos i muzyka Mariachi, oraz architektury i niezwykłych hoteli.

kiedy jechać: przez cały rok – jak najszybciej!

Strasbourg

gdzie: całe historyczne centrum miasteczka!

dlaczego warto: dla energicznego, tętniącego życiem studenckiego miasta z niezwykła alzacką kuchnią, dla skondensowanej francuskiej kultury i pocztówkowych kamienic. Warto, by usłyszeć dzwony wybrzmiewające w starych murach kosciołów oraz echa kultury francuskiej i niemieckiej; a także dla kontrastu: z jednej strony to zabytkowe, pełne duchów przeszłości miasto, z drugiej młodzieżowe, nowoczesne i studenckie. Warto przyjechać nawet po to tylko, by zjeść flamme popijając francuskim… piwem! Tak – Alzacja to ojczyzna wielu małych, rzemieślniczych browarów. Ale pałace, muzea i kuchnia na bok: najlepszym powodem jest najpiękniejszy europejski targ świąteczny!

kiedy jechać: wiosna, lato lub market świąteczny w grudniu

Przewodnik po Strasbourgu znajdziecie TUTAJ.

Grecja

gdzie: Ateny, Zakynthos, Korfu, Santorini, Mykonos, Syros, mniejsze wysepki do wyboru do koloru

dlaczego warto: dla maleńkich tawern serwujących greckie sałatki i pity po kilka euro, dla lazurowej wody i rozsianych po niej łódek, dla wędrowania po klifach, dla białych błyszczących kościołów; dla różnorodności, zieleni Korfu, historii Aten, i zatok Zakynthos. Warto dla kolorowych wiosek, które otulają zielone zbocza gór wpadające prosto do lazurowej wody; w końcu dla plaż, przepięknych widoków i zielonych zagajników i dla oryginalności wysp.

kiedy jechać: kwiecień – październik

Po najpiękniejsze miejsca na Korfu zapraszam TUTAJ

Polska

gdzie: Dolny Śląsk, Kraków, Podlasie, Bieszczady, Mazury, Bałtyk i wiele innych

dlaczego warto: dla bliskości i odkrywania pięknej egzotyki kilka godzin jazdy samochodem od domu, dla smaków i tradycji Podlasia, przyrody Bieszczad, dla nostalgicznych, pełnych słonecznych wspomnień wypadów nad Bałtyk, dla uroków miejskich wakacji w Krakowie lub Wrocławiu, dla krainy wielkich jezior i beskidzkich szlaków, dla architektury i klimatu małych miasteczek; dla klimatycznych noclegów i świetnych restauracji; dla odkrywania, zakątek po zakątku, co kryje w sobie piękna Polska

kiedy jechać: cały rok – zimą w góry, latem na Mazury (albo odwrotnie!)

Twierdza Srebrna Góra

Kuba

gdzie: Havana, Varadero, Santa Clara, Cienfuegos, Trinidad

dlaczego warto: dla sentymentalnego klimatu poprzedniej epoki wzmocnionego najlepszym rumem. Czas płynie tutaj troszkę wolniej, cola jest z Meksyku, a z różowych i błękitnych kamienic dobiega muzyka na żywo; uliczki drżą od silników starych kolorowych cabrioletów; warto dla miasta niczym z retro pocztówki: cała Havana to przepiękny staroć, fajans, ktory chociaż stary, jest wciąż wart ogromnie dużo; warto też dla muzyki i Buena Vista Social Club, rajskich plaż i mniejszych, kolorowych miasteczek.

kiedy jechać: na plażowanie: od marca do maja; na zwiedzanie: kwiecień-maj lub październik; unikać: sierpień-wrzesień (huragany!)

Peru

gdzie: Aguas Calientes i Machu Picchu, Arequipa, Cuzco, Jezioro Titicaca

dlaczego warto: dla docenianej na całym świecie kuchni (warto nawet dla samego ceviche i owocowego soku na małym peruwiańskim targu); warto dla niespotykanej nigdzie indziej przyrody i wszechobecnych śladów Inków, wciąż rezonujących we współczesnym świecie; warto dla wąskich uliczek Cuzco, duchowości i kultu Pachamamy i innych inkaskich bóstw funkcjonujących obok katolickich kościołów; dla monumentalnego rozmachu Machu Picchu, na którym czuje się oddech natury i historii na swojej twarzy; w końcu dla puchatych alpak na ulicach. Powody można zawrzeć w 3 słowach: NATURA, CYWILIZACJA INKASKA I KUCHNIA!

kiedy jechać: Andy i Machu: pora sucha czyli czerwiec-wrzesień; Amazonia: pora sucha, czyli czerwiec-październik; wybrzeże: styczeń-marzec

Zapraszam do wpisu o potrawach, których trzeba spróbować w Peru, do wirtualnej wycieczki po najładniejszym mieście w Peru i wspomnienia o wypadzie nad Jezioro Titicaca.

Buenos Aires

gdzie: wszystkie dzielnice!

dlaczego warto: dla nostalgii targów ze starociami i murów opanowanych całkowicie przez sztukę uliczną, dla najpiękniejszej księgarni na świecie: El Ateneo, dla wina i ulicznego tanga, dla piłki nożnej, niezwykłej architektury (różowy pałac prezydencki!), dla barów w duchu artystycznej cyganerii, do których chodził Gombrowicz, dla steków i empanad, w końcu dla muzeum Evy Peron, vintage sklepów z antykami w San Telmo i designerskich butików w dzielnicy Palermo

kiedy jechać: od listopada do kwietnia

Berlin

gdzie: wszystkie dzielnice

dlaczego warto: dla vibe’u najbardziej oryginalnego miasta świata; dla magii miejsca, które zawiera w sobie wszystkie kraje świata w ludziach, lokalach, targach i imprezach; warto dla historii, kosmopolityzmu uzupełnionego punkowym duchem; warto dla eleganckich kamienic i imprezowych parków; dla parku z garkuchnią tajską i w końcu dla obietnicy największego wyboru.

kiedy jechać: przez cały rok!

Przewodnik po Berlinie na weekend znajdziecie TUTAJ, a kulinarny TUTAJ.

Inspiracje podróżnicze

Po więcej inspiracji i pomysłów na wyjazdy zapraszam was na bloga – w tym wpisie dowiecie się, gdzie szukać natchnienia do planowania podróży!

Życzę wam, by w tym nowym roku granice nie stanowiły problemu, a świat stał przed nami otworem!

Cześć!

Jestem Justyna i na blogu pokazuję wyjątkowe miejsca i dziele się moją największą pasją: do podróży. Piszę o miejscach i o tym, co się z nimi wiąże. Znajdziesz tu inspiracje podróżnicze, piękne przewodniki po miastach i regionachklimatyczne lokalepraktyczne poradyciekawostki, treści około-podróżnicze i poradniki fotograficzne. Piszę tu też o sztuce, historii, książkach i serialach, które inspirują.

Close