Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.

CO ROBIĆ W DOMU PODCZAS KWARANTANNY? 12 POMYSŁÓW!

Ostatnie dni dla wielu z nas oznaczają przymusowe wakacje lub pracę zdalną. To także zamknięte biblioteki, szkoły, domy kultury, muzea, kawiarnie i kina, a także odwołane wyjazdy i mniejsze możliwości wypełnienia wolnego czasu.
W dzisiejszym wpisie dzielę się z wami sposobami na nudę i na to, co robić, gdy nie ma co robić. Oto kilka inspiracji i moje pomysły na ciekawe spędzenie czasu w domu!

1. ZAPLANUJ PODRÓŻE

Na mnie nic nie działa tak relaksująco, jak planowanie wyjazdów: tego, co zobaczę, gdzie będę spać, a przede wszystkim gdzie i co jeść. Może zainspiruje cię moja lista podróżniczych marzeń. Polecam każdemu z was stworzenie własnej listy!

2. MUZEA ONLINE

W obliczu światowej kwarantanny wiele placówek muzealnych i instytucji kultury otwiera swoje wnętrza online. Wizyty przeniesione do świata wirtualnego wcale nie muszą być nudne, co udowadnia Wersal.

Oprócz prywatnej wizyty w pałacu francuskiej rodziny królewskiej, możemy odwiedzić stronę lub ściągnąć aplikację Google Arts & Culture, która pozwoli nam podziwiać wiele zbiorów znanych muzeów, ale też znaleźć swojego malarskiego sobowtóra! Wirtualną wycieczkę możesz zrobić sobie w British Museum, Musée d’Orsay, ale też w 5 amerykańskich parkach narodowych. 

3. KURSY ONLINE

Możesz wykorzystać czas w domu, by zdobyć nowe umiejętności i podszkolić się z tych, które już masz. Oprócz dużych portali, takich jak Coursera, czy Udemy, w sieci możesz znaleźć dużo wartościowych kursów prowadzonych przez blogerów i specjalistów w swoich dziedzinach, jak kurs fotografii Magdaleny Mizery, ebooki Oli Gościniak, czy książki Pani Swojego Czasu. Polecam też świetne ebooki Eweliny Mierzwińskiej tym, którzy potrzebują solidnego kopniaka do działania.

4. NAUKA FOTOGRAFII

Rób zdjęcia lub filmuj swój widok z okna. Kto wie, może wyrośnie z ciebie drugi Robakowski?

Możesz też zająć się obróbką zdjęć, które już masz. Znajdź nowe sposoby edycji, ucz się z darmowych źródeł na Youtube, czy blogach. Poza tym polecam śledzić różne portale – niektóre z nich oferują kody zniżkowe, takie jak ten kod of fly4free.pl na bezpłatny kurs fotografii. 

5. CZYTAJ KSIĄŻKI

Wiele księgarni internetowych ma teraz promocje na książki elektroniczne. Empik Premium na przykład możesz teraz wypróbować na 60 dni za darmo – do wyboru jest 13 tysięcy ebooków i audiobooków (jeśli komuś nie przeszkadza czytanie na tablecie lub telefonie, bo promocja działa tylko na aplikacjach). 

Darmowe złoto znajdziemy też na stronie Federacji Bibliotek Cyfrowych, udostępniającej online zbiory różnych instytucji nauki i kultury za darmo, w tym stare książki, czasopisma (np. modowe – polecam!), artykuły i ilustracje. Wszystko podzielone na kategorie i z możliwością wyszukania interesujących nas treści.

Moje inspiracje lekturowe znajdziesz TUTAJ i TUTAJ.

6. PODAJ KOMUŚ POMOCNĄ DŁOŃ

Zapytaj starszych sąsiadów, czy nie potrzebują pomocy z zakupami lub wyprowadzeniem psa. Nie musisz od razu pomagać ludziom na innym kontynencie, zacznij od swojego mikroświata i zaproponuj pomoc tym, dla których wyjście z domu np. do apteki wiąże się z ogromnym ryzykiem.

Możesz też wesprzeć organizacje walczące o prawa kobiet. Ich listę znajdziesz TUTAJ.

7. WIOSENNE PORZĄDKI

Zrób nieco wcześniejsze wiosenne porządki w szafie – przejrzyj ciuchy i odłóż na kupkę rzeczy, które potem możesz sprzedać lub oddać.

8. GOTOWANIE

Pieczenie ciast i eksperymentowanie w kuchni to świetny sposób na nudę! Szukającym inspiracji polecam blog i podcast zabawy jedzeniem i blog Jadłonomia – dla mnie to prawdziwe kopalnie pomysłów!

Jeśli masz ochotę na coś nowego a jednocześnie klasycznego z serii comfort food, spróbuj zrobić pyszny chleb na zakwasie lub pizzę z mojego przepisu!

9. DOMOWE SPA

Wykorzystaj czas na to, na co zwykle ci go brakuje, jak samodzielne zrobienie maseczki lub aromatyczną kąpiel w wannie z książką.

10. POROZMAWIAJ Z PRZYJACIÓŁMI I RODZINĄ

Zadzwoń lub zorganizuj wideokonferencję – inni też mogą czuć się trochę samotni!

11. UPORZĄDKUJ PLIKI, ZDJĘCIA, DOKUMENTY

Każdy ma jakieś foldery wstydu, które czekają na organizację. Wykorzystaj ten wolny czas, żeby zrobić kopie zapasowe dysków, zdjęć i ważnych plików, a jeśli prowadzisz blog lub stronę – zrób kopię zapasową hostingu i baz danych. Takie domowe SPA dla komputera polecam w pierwszej kolejności tym, którzy mają skłonności do gubienia lub upuszczania delikatnych rzeczy na twarde podłoże.

12. NINATEKA

Tysiące filmów dokumentalnych i fabularnych, sztuk teatralnych, słuchowisk i koncertów dostępnych całkowicie legalnie i za darmo. Są filmy nowe (jak np. Nie jestem twoim murzynem), jest też literatura – można posłuchać prozy takich autorów, jak Pilch, Twardoch, czy Hłasko, którego czyta Andrzej Chyra. 

13. WYLUZUJ…

…i odpocznij. Rób to, co sprawia ci przyjemność – nie musisz być ekstremalnie produktywny. Zadbaj o siebie i swoich bliskich 🙂 

Jakie jeszcze macie sposoby na przymusowe wakacje?

Cześć!

Jestem Justyna i na blogu pokazuję wyjątkowe miejsca i dziele się moją największą pasją: do podróży. Piszę o miejscach i o tym, co się z nimi wiąże. Znajdziesz tu inspiracje podróżnicze, piękne przewodniki po miastach i regionachklimatyczne lokalepraktyczne poradyciekawostki, treści około-podróżnicze i poradniki fotograficzne. Piszę tu też o sztuce, historii, książkach i serialach, które inspirują.

Close