Gdzie fotografować w Krakowie?
W tym wpisie przygotowałam dla was najpiękniejsze miejsca na zdjęcia w Krakowie.
Kraków to jedno z najbardziej atrakcyjnych i fotogenicznych miast w całej Europie. Klimatyczne kawiarnie i restauracje, jego niezwykła historia i architektura i wyjątkowe widoki – to wszystko sprawia, że po ulicach miasta podczas każdego spaceru mijają mnie dziesiątki turystów i przechodniów z aparatami w ręku. Dla mnie Kraków to przyjaźnie, biblioteki i studia, nocne spacery, kawiarnie, spacery do zoo w dzieciństwie i początki przygody z fotografią. Fotogeniczne zakątki odkrywam w mieście od wielu lat i dziś chcę się nimi z wami podzielić.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, gdzie fotografować w Krakowie – zapraszam do wpisu!
PLAC CENTRALNY
Nowa Huta to najbardziej wyjątkowe i oryginalne miejsce w Krakowie pod względem historycznym i architektonicznym. Znajdziesz tu mnóstwo fotograficznych tematów: szerokie aleje, modernistyczna architektura, zielone skwery, emeryci grający w szachy w cieniu starych drzew.
Architektura powstającego po wojnie nowego miasta (Nowa Huta miała być osobnym miastem) jest wyjątkowa z kilku powodów.
Układ miasta był projektowany w duchu modernistycznym, ale na ten plan socrealistycznego miasta nałożyły się inspiracje barokiem i renesansem (głównego architekta Nowej Huty, Ptaszyckiego, inspirowała renesansowa idea miasta-ogrodu) widoczne zwłaszcza na Placu Centralnym. Od placu odchodzą główne ulice – 5 szerokich arterii. Rozległe aleje, monumentalne bryły i socrealistyczne gmachy – dzielnica miała być pełna słońca, zieleni, przestronnych alejek i podwórek. Modernistyczne konstrukcje bloków na wspomnianych osiedlach bardziej przypominają dziś więc dawne willowe osiedla, a nie komunistyczne bloki, które znamy z lat 70.-80. i które najbardziej kojarzą nam się dziś z komuną i Nową Hutą. Pierwsze budynki (obecnie osiedla Wandy, Willowe i Na Skarpie) powstały bowiem w duchu przedwojennego modernizmu, bo projektowano je przed planem Ptaszyckiego i przed wytyczeniem przez niego ostatecznego planu miasta.
Jeśli robisz zdjęcia dronem, to Plac Centralny, z symetrycznymi alejami dookoła, jest doskonałym miejscem do takiego rodzaju fotografii.
BONUS: Niedaleko znajdziesz Kombinat, mały zabytkowy drewniany kościół (Kościół Narodzenia Pańskiego i św. Bartłomieja Apostoła) i Dworek Jana Matejki, które też są niezwykle fotogeniczne.
Jeśli chcesz poznać niezwykłą historię dzielnicy i dowiedzieć się, co zobaczyć, by poczuć jej klimat – tutaj znajdziesz mój przewodnik po Nowej Hucie.
MEHO CAFE
Jeśli szukasz wehikułu czasu, to jest właściwy adres. W tym ogrodzie, zaprojektowanym przez samego artystę, zanurzysz się w atmosferze krakowskiej bohemy artystycznej przełomu wieków, przeniesiesz się w czasie do Krakowa Mehoffera, Malczewskiego czy Wyspiańskiego (który urodził się pod tym adresem, w domu stojącym tu poprzednio, należącym wtedy do dziadków Wyspiańskiego) i poczujesz klimat minionych epok i ich salonów literacko-artystycznych. Ten ukryty zakątek i zielona sceneria są niezwykle fotogeniczne, niezależnie od pogody. Po garść artystyczych inspiracji warto wejść też do muzeum, które mieści dawny dom malarza.
Więcej przepięknych ukrytych ogrodów w Krakowie znajdziesz w tym wpisie.
WAWEL
Miejsce sfotografowane przez każdego, o każdej porze dnia i nocy, z każdej strony i o każdej porze roku. Jak zatem zrobić tu oryginalne zdjęcie? Oto kilka moich pomysłów:
Pomysł 1: przejdź na drugą stronę Wisły i sfotografuj Wawel z tarasu przed muzeum Manggha
Pomysł 2: w lecie wejdź do ogrodów i do środka, by poszukać oryginalnych kadrów wśród roślinności lub przez okna.
Pomysł 3: fotografuj zamek z poziomu wody podczas rejsu po Wiśle
Pomysł 4: zrób zdjęcie z kawiarni Vidok w Jubilacie
Pomysł 5: fotografuj panoramę zamku i rzeki z bulwarów
Pomysł 6: zrób zdjęcie o zachodzie słońca z mostu Grunwaldzkiego
Pomysł 7: jeśli masz drona – najlepsze zdjęcie zrobisz podlatując nad zamek od drugiej strony Wisły o zachodzie słońca
KRAKOWSKIE KOPCE
Krakowskie kopce to jedne z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce i tym samym idealny temat na zdjęcia. Ich niezwykła historia z pewnością wyzwoli całe pokłady kreatywności.
Istnieją różne teorie i legendy związane z ich powstawaniem. Usypywano je, by upamiętnić ważne wydarzenie lub osobę. Pełniły role obronne, obserwacyjne i stanowiły miejsca pochówku. Powstanie Kopca Kraka najczęściej wiąże się z osobą Kraka, legendarnego założyciela miasta, który został tu pochowany, a kopiec usypano na jego cześć. Inna teoria głosi, że kopce Kraka i Wandy to celtyckie grobowce. Z kopcem Krakusa związane są też obchody Rękawki, pogańskiego święta celebrującego przesilenie wiosenne, którego nazwa wzięła się stąd, że według legendy kopiec usypano nosząc ziemię w rękawach. Kopce Wandy, Kraka, Piłsudskiego i Kościuszki to świetne miejsca do ćwiczenia kreatywności w fotografii, zwłaszcza o wschodzie i zachodzie słońca.
W wersji rozszerzonej możesz połączyć sesję z romantycznym lub towarzyskim piknikiem na kocu.
OGRÓD BOTANICZNY
Jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście. Ten tajemniczy ogród skrywa się dyskretnie pomiędzy ruchliwymi ulicami miasta. Wśród palm, tropikalnych i górskich roślin i pachnących kwiatów można zrobić naprawdę piękne zdjęcia. Sceneria jest bajkowa, zwłaszcza w słoneczny dzień i o zachodzie słońca. Poza tym w ogrodzie znajdziesz śliczną kawiarnię, ukrytą między alejkami pachnących kwiatów. Ukryta pośród bujnej roślinności oaza spokoju doskonale nada się więc nie tylko na sesję, ale i na romantyczną randkę.
KLIMATYCZNE KAWIARNIE
Kraków pełen jest przepięknych kawiarni i restauracji, starych tradycyjnych wnętrz i nowych, modnych lokali. To doskonałe miejsca na ćwiczenie kreatywności w fotografii wnętrz, kulinarnej i artystycznej. Odwiedź najbardziej niezwykłe i klimatyczne kawiarnie i spróbuj uchwycić ich klimat na zdjęciach.
Poniżej znajdziesz linki do moich wpisów z adresami najładniejszych kawiarni w Krakowie.
10 najbardziej instagramowych miejsc w Krakowie znajdziesz tutaj.
Po najbardziej niezwykłe ukryte ogrody w Krakowie zajrzyj do tego wpisu.
Tu z kolei znajdziesz 6 najpiękniejszych przytulnych kawiarni.
OPACTWO BENEDYKTYNÓW W TYŃCU
Najstarszy w Polsce (bo założony 1000 lat temu) klasztor to jedno z najbardziej interesujących miejsc dla miłośników fotografii. Przepiękne miejsce na zdjęcia o wschodzie słońca, kiedy opactwo na skałach otacza magiczna mgła lub o zachodzie, kiedy złote promienie słońca oświetlają kościół i Wisłę. Jeśli poniższe zdjęcie ma was czegoś nauczyć, to tego, by planując aktywności fotograficzne sprawdzać prognozę pogody na dany dzień i miejsce – tutaj zamiast ciepłych promieni oblewających opactwo mamy dosyć płaską i ciemno-szarawą aurę. Zdjęcie na pewno byłoby ciekawsze, gdybym zrobiła je o wschodzie słońca!
BULWARY WIŚLANE
Nic tak nie pobudza kreatywności, jak pozornie zwyczajne miejsca! Spacer wzdłuż Wisły to najlepszy sposób, żeby wyciągnąć z oklepanego miejsca oryginalne i świeże kadry i wykazać się kreatywnością. Do wyboru masz całą długość rzeki na odcinku krakowskim – widok na kościoły, Forum, barki, Wawel, rzeźby, graffiti, kawiarnie, spacerowiczów, a nawet balon!
PLANTY
Park okalający krakowski rynkek wygląda inaczej o każdej porze roku. Latem jest kompletnie zalany wakacyjną i turystyczną ludzką masą, jesienią złoci się w ciepłym słońcu witając powracających studentów, zaś zimą pustoszeje, a miejsce turystów zajmują ośnieżone krzewy i zapomniane, błyszczace od szronu ławki. To idealne miejsce, by spróbować fotografii tego samego miejsca o różnych porach roku.
ULICZKI KAZIMIERZA
Kolorowe szyldy na Szerokiej, ukryte podwórka, ogródki kawiarni, street art i fasady starych sklepów – krakowski Kazimierz jest rajem dla miłośników fotografii. Przespaceruj się ulicami: Szeroką, Miodową, Józefa, Brzozową, Wawrzyńca i Placem Nowym. Poszukaj ukrytych ogródków, sklepów ze starociami, zdjęciami czy modą vintage. Odkryj najciekawsze budynki, synagogi, cmentarze i zajrzyj do wnętrz kawiarni. Gwarantuję, że kiedy pozwolisz sobie zgubić się w brukowanych ulicach, zdjęcia będą robiły się same.