Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.
kraków kawiarnie

10 NAJBARDZIEJ INSTAGRAMOWYCH MIEJSC W KRAKOWIE

Najbardziej Instagramowe miejsca w Krakowie

Uwielbiam klimatyczne i fotogeniczne miejsca i zwykle przed każdą podróżą wyszukuję najlepsze estetyczne wnętrza i architektoniczne perełki. W tym wpisie zebrałam dla was samą śmietankę: najbardziej fotogeniczne miejsca w Krakowie dla miłośników zdjęć i klimatycznych przestrzeni!

1. Cafe Camelot

Najbardziej przytulna i klimatyczna kawiarnia w Krakowie. Ten mały zaczarowany lokal jest schowany w starej kamienicy w Zaułku Niewiernego Tomasza, tuż za rogiem krakowskiego Rynku. Ciepło świec, urokliwy retro wystrój i drewniane meble tworzą klimat kameralnej i przytulnej przestrzeni, która otula swoim ciepłem i w której można schować się przed chłodnym jesiennym dniem. Do tego pyszne ciasta, herbaty i sałatki.

W tym wpisie znajdziesz inne przytulne i klimatyczne kawiarnie w Krakowie.

2. Ulica Szeroka

Krakowski Kazimierz ze swoimi (już nie tak) niszczejącymi kamienicami, ukrytymi podwórkami i przytulnymi kawiarniami jest rajem dla miłośników fotografii, a słynne kolorowe szyldy na ulicy Szerokiej są jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc w mieście. Oprócz szyldów ulicę Szeroką wyróżnia ilość historycznych budynków, dzięki czemu miała (i wciąż ma) ogromne znaczenie dla społeczności dzielnicy. Ulica jest właściwie małym, podłużnym placem, na którym dawniej znajdowały się 4 synagogi. Nie ocalała zniszczona podczas wojny niewielka synagoga zwana „Na Górce” (dom modlitwy rabina i kabalisty Natana Spiry). W dawnej synagodze Poppera mieści się Austeria – najpiękniejsza księgarnia w całej Polsce, zaś synagogi Stara i Remu stoją do dziś. 

Na skwerze znajdziecie tu też pomnik Jana Karskiego, restauracje z tradycyjną kuchnią żydowską, np. Klezmer-Hois znajdującą się w dawnej mykwie oraz cmentarz Remu, który jest jednym z najstarszych cmentarzy żydowskich w Europie. Każdego roku na początku lata w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej odbywa się tutaj wielki kulminacyjny koncert Szalom na Szerokiej.

Odkrywanie ulicy, z jej majestatycznymi budynkami i tajemnicami przedwojennego życia, to prawdziwa przygoda dla miłośników fotografii i historii.

3. Restauracja na dachu

Piękne wnętrza starych lokali mogą być fotogeniczne, ale nic nie może się równać z widokiem ze zwykłej studenckiej stołówki krakowskiej Akademii Muzycznej. Bistro na 6. piętrze Akademii nie zachwyca może wykwintną kuchnią, ale nadrabia spektakularnym widokiem na dachy krakowskiego rynku, więc można wybrać się tu w słoneczny dzień na kawę lub herbatę i podziwianie jedynej takiej panoramy w mieście.

4. Plac Centralny

Dzielnica jeszcze kilkanaście lat temu owiana złą sławą i kojarzona z patologią rozwijającą się latami na robotniczych osiedlach. Dziś przeżywa prawdziwy renesans. Powstają kawiarnie, rozwijają się muzea, działają kolektywy artystyczne i kulturalne, warsztaty, tematyczne spacery i teatry. Odświeżona Nowa Huta łączy w sobie nostalgię za estetyką sprzed transformacji ustrojowej i zielone przestrzenie, których jest tu najwięcej w całym mieście. To wszystko czyni ją najbardziej fotogeniczną dzielnicą w mieście. Warto przejść się na spacer wokół Placu Centralnego, Alei Róż i Kombinatu, odkrywając i zaznaczając foto-miejsca na swojej własnej nowohuckiej mapie.

Po inspirację i garść ciekawostek o tej niezwykłej dzielnicy zapraszam do tego wpisu.

5. U Zyiada

Imponujące stare mury zamku na skalnym urwisku – brzmi jak sceneria filmu? To magiczne miejsce, w którym można złapać oddech od zgiełku miasta, mieści się na zamku w Przegorzałach. Na tarasie restauracji panuje cisza i kameralna atmosfera. Wzgórze zamkowe położone w malowniczym zakątku otacza panorama na zakole Wisły i Beskidy, a przy dobrej pogodzie i odrobinie szczęścia w oddali można dostrzec nawet Tatry. Miejsce idealne na romantyczną randkę lub weekend za miastem – oprócz restauracji znajdziecie tu elegancki hotel i SPA.

6. Hevre

Jedno z najbardziej wyjątkowych miejsc na krakowskim Kazimierzu, które pisze swoją historię na nowo. Przed wojną działała tu Synagoga Chewra Thilim, po wojnie zespół pieśni i tańca, a dziś można tu wstąpić, by w romantycznym słabym świetle żyrandoli wypić kawę lub herbatę, spoglądając na ściany pokryte niezwykłymi freskami. Historyczne przestrzenie są dziś też miejscem ciekawych wydarzeń, warsztatów i spotkań kulturalnych. Prawdziwa perła krakowskiego Kazimierza.

kraków miejsca

7. Olio

Prawdziwa neapolitańska pizza w słodkich różowych wnętrzach. Lokal jest chyba najbardziej instagramowym miejscem w Krakowie. Pizza jest przepyszna, a w ciepłe dni można się nią zajadać w różowym ogródku lub w lokalu przypominającym wnętrze gumy balonowej. Wszystko na plus!

8. Kopce

Krakowskie kopce to tajemnicze miejsca o niezwykłej historii. Istnieją różne teorie i legendy związane z ich powstawaniem. Usypywano je, by upamiętnić ważne wydarzenie lub osobę. Pełniły role obronne, obserwacyjne i stanowiły miejsca pochówku. Powstanie Kopca Kraka najczęściej wiąże się z osobą Kraka, legendarnego założyciela miasta, który został tu pochowany, a kopiec usypano na jego cześć. Inna teoria głosi, że kopce Kraka i Wandy to celtyckie grobowce. Z kopcem Krakusa związane są też obchody Rękawki, pogańskiego święta celebrującego przesilenie wiosenne, którego nazwa wzięła się stąd, że według legendy kopiec usypano nosząc ziemię w rękawach. Kopce Wandy, Kraka, Piłsudskiego i Kościuszki to świetne miejsca do ćwiczenia kreatywności w fotografii.

9. Forum Przestrzenie

Klubokawiarnia Forum Przestrzenie to miejsce w Krakowie, do którego prędzej czy później trafi każdy. Na lemoniadę na leżaku nad Wisłą w leniwy sobotni poranek, na drinka latem, na pizzę jesienią. Teraz budynek hotelu Forum projektu Ingardena robi podwójne wrażenie, gdy modernistycznej bryły nie zasłaniają już ogromne banery reklamowe. Jest tu też Hala Forum i kilkanaście restauracji. Trwają też dyskusje co do przyszłości budynku.

Tutaj znajdziecie bardzo ciekawą wizualizację, jak mógłby wyglądać odnowiony działający hotel z restauracją na dachu, bez balonów, diabelskich młynów i banerów (tych na szczęście w momencie pisania już nie ma!).

10. Tajemnicze ogrody

Wiedzieliście, że Kraków skrywa wiele zakątków ukrytych przed wzrokiem turystów? Ukryte zielone miejsca są niezwykle fotogeniczne, zwłaszcza latem lub jesienią, a już wypicie filizanki dobrej kawy w jednym z nich jest idealną opcją na sesję fotograficzną. W tym wpisie na moim blogu znajdziesz wyjatkowy przewodnik po najpiękniejszych ukrytych ogródkach kawiarnianego Krakowa.

kraków ogrody

Jakie znacie inne fotogeniczne miejsca na zdjęcia w Krakowie? Dajcie znać na Instagramie!

Cześć!

Jestem Justyna i na blogu pokazuję wyjątkowe miejsca i dziele się moją największą pasją: do podróży. Piszę o miejscach i o tym, co się z nimi wiąże. Znajdziesz tu inspiracje podróżnicze, piękne przewodniki po miastach i regionachklimatyczne lokalepraktyczne poradyciekawostki, treści około-podróżnicze i poradniki fotograficzne. Piszę tu też o sztuce, historii, książkach i serialach, które inspirują.

Close