Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.
podróże z kotem

Podróż z kotem samolotem – praktyczny poradnik

PODRÓŻ ZE ZWIERZAKIEM – JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

Jeśli zdecydujesz się na podróż ze swoim psem lub kotem, warto wiedzieć, jak się do tej podróży wcześniej przygotować. W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące podróży samolotem z kotem lub psem. Wpis powstał na podstawie moich doświadczeń z podróży z Luną, jednak te same zasady odnoszą się do podróży z (małym) psem. Europejskie przepisy zezwalają na podróż samolotem też z innymi zwierzętami, jak ptaki, gady czy fretki, ale w tym wpisie skupię się tylko na psach i kotach.

Jak się przygotować do podróży z kotem lub psem?

 • PASZPORT – twój zwierzak musi mieć paszport, a w nim aktualną pieczątkę od weterynarza poświadczającą, że jest zdrowy i może podróżować. Pieczątka powinna być podbita w paszporcie do 48 godzin przed podróżą. Paszport wydaje weterynarz. Listę lecznic weterynaryjnych uprawnionych do wydania paszportu zwierzakowi możesz znaleźć na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.
 • SZCZEPIENIA – zależą od kraju, do którego się wybierasz, zazwyczaj to szczepienie przeciwko wściekliźnie – podróż jest możliwa 21 dni po szczepieniu. Miej przy sobie książeczkę zdrowia zwierzaka ze wszystkimi aktualnymi szczepieniami.
 • CHIP – zwierzak musi mieć transponder, którego międzynarodowy numer jest wpisany do paszportu. Może być też tatuaż (przed 2011).
 • ZASADY KRAJU DOCELOWEGOna tej stronie (tylko kraje UE) znajdziesz listę krajów i ich przepisy dotyczące przewozu zwierząt. Warto to sprawdzić, bo wjazd do niektórych krajów Unii z krajów spoza Unii wymaga np. specjalnego badania krwi na obecność przeciwciał przeciwko wściekliźnie lub profilaktyki przeciwpasożytniczej. Na stronie rządowej każdego kraju, do którego jedziesz, sprawdzisz dokładne informacje.

W SAMOLOCIE CZY W LUKU?

W przypadku linii, które zezwalają na przewóz zwierząt, w zależności od wagi, zwierzak może podróżować z tobą na pokładzie samolotu (do 8 kg razem z transporterem) lub w luku (ponad 8 kg razem z transporterem). Zachęcam do tego, by dokładnie sprawdzić zasady przewozu na stronie linii lotniczej, a w przypadku wątpliwości skontaktować się telefonicznie z obsługą klienta danych linii. Pamiętaj, że niektóre linie mają odrębne zasady dotyczące np. ras psów uznawanych za agresywne, niektóre linie nie zgadzają się na przewóz zwierząt przeznaczonych do sprzedaży, a jeszcze inne mogą odmówić przewozu, jeśli uznają, że torba lub klatka są zbyt małe.

 • Wizzair, Ryanair i Easyjet – nie zezwalają na przewóz zwierząt, ani na pokładzie ani w luku
 • LOT – do 8 kg na pokładzie, powyżej 8 kg w luku
 • Lufthansa – do 8 kg na pokładzie, powyżej 8 kg w luku

JAK TO WYGLĄDA NA LOTNISKU?

Nawet, jeśli nie mamy bagażu rejestrowanego, udajemy się do odprawy bagażowej naszych linii, gdzie obsługa zważy zwierzaka na taśmie do ważenia bagażu. Sprawdzą tutaj też paszport pupila. My leciałyśmy liniami LOT i po sprawdzeniu wszystkich dokumentów na stanowisku odprawy bagażowej, później już nic nie sprawdzano. Oczywiście może się to zmienić w zależności od kraju lub lotniska, ale polecam zawsze najpierw udać się do odprawy bagażowej lub punktu obsługi klienta danej linii lotniczej. Może się zdarzyć, że w kraju docelowym (jeśli nie jest w UE) będziesz poproszony o okazanie dokumentów. Ja leciałam z przesiadką do kraju UE i jedyny moment, w którym były sprawdzone nasze dokumenty był na początku podróży, na lotnisku w Polsce, w punkcie nadania bagażu rejestrowanego. Pamiętaj, by na lotnisku stawić się minimum 3 godziny przed odlotem.

ILE TO KOSZTUJE?

Koszt przewozu zwierzaka zależy oczywiście od linii, ale żeby dać wam przybliżoną kwotę – w liniach LOT to dodatkowa kwota €40, którą należy doliczyć do ceny biletu lotniczego. Air France to ok. €55 w przypadku lotów europejskich, z kolei w Tap Air Portugal zapłacicie €70.

KTÓRE LINIE LOTNICZE?

Tanie linie lotnicze, takie jak Ryanair, Wizzair czy Easyjet nie pozwalają na przewóz zwierzaków. Pozwala za to wiele innych, np. Lot, Lufthansa, AirFrance, KLM, Brussels Airlines, Austrian, TAP, Iberia. Pamiętaj, że każde linie mają osobne przepisy. Niektóre zezwalają na przewóz 8 kg zwierzaka, niektóre do 6 kg, a niektóre do 10 kg (waga z transporterem).

JAK KUPIĆ ZWIERZAKOWI BILET?

Bilet dla zwierzaka możesz kupić podczas rezerwacji online (kiedy linia pyta cię o wybór dodatków) albo podczas rezerwacji telefonicznej. Możesz też dokupić miejsce dla zwierzaka później, ale musisz liczyć się z tym, że może już nie być dostępne – na pokładzie każdego samolotu jest ograniczona liczba miejsc dla zwierząt. Pamiętaj, by zarezerwować je odpowiednio wcześnie.

JAK PRZYGOTOWAĆ KOTA DO PODRÓŻY?

 • transporter – kup taki, który nie tylko jest wygodny i ma odpowiednie wymiary (dokładne wymiary w cm znajdziesz na stronie danej lini lotniczej), ale też taki, w którym twój zwierzak może spokojnie się obrócić i wstać – jeśli pracownik linii przy odprawie uzna, że transporter jest zbyt mały, nie wejdziesz do samolotu
 • do 3-4 godzin przed podróżą nie podawaj zwierzakowi nic do jedzenia
 • krople lub spray na uspokojenie – jeśli to pierwsza podróż zwierzaka polecam zastosować delikatny spray uspokajający, dla kota np. ten spray Feliway z feromonem F3. Nie zaszkodzi, a mojej kotce zdecydowanie pomógł
 • wygodne szelki – są wygodniejsze, niż obroża, a ponieważ przy kontroli trzeba zdjąć wszystkie metalowe elementy i wziąć zwierzaka na ręce, by przejść przez bramki wykrywaczy metalu, kup takie szelki, które wygodnie i szybko się zakłada
 • pampersy i mokre chusteczki – jeśli stresuje cię myśl, że zwierzak nie wytrzyma kilku godzin – załóż mu pampersa; moja kotka Luna miała na sobie pampersa dla małych psów, okazał się niepotrzebny, ale dawał mi spokój, że w razie czego jest zabezpieczenie
 • ubione smaczki i woda – miej przy sobie kilka ulubionych smaczków zwierzaka i trochę wody (nie dajemy jej za dużo, najwyżej kilka łyków) w butelce ze specjalnym otworem, z której zwierzak od razu może się napić.

Zwierzak na pokładzie – jeśli macie jakieś pytania – dajcie znać na Instagramie!

Cześć!

Jestem Justyna i na blogu pokazuję wyjątkowe miejsca i dziele się moją największą pasją: do podróży. Piszę o miejscach i o tym, co się z nimi wiąże. Znajdziesz tu inspiracje podróżnicze, piękne przewodniki po miastach i regionachklimatyczne lokalepraktyczne poradyciekawostki, treści około-podróżnicze i poradniki fotograficzne. Piszę tu też o sztuce, historii, książkach i serialach, które inspirują.

Close