Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.
buffalo 66

Najpiękniejsze nieszablonowe filmy o miłości

Nie chciałam robić kolejnego lukrowanego zestawienia cukierkowych komedii romantycznych (choć komedie romantyczne też tu znajdziecie) ale filmów, które opowiadają o różnych odcieniach miłości w nietypowy sposób. Znajdziecie tu też filmy pełne przedwojennego czaru, kilka polskich obrazów, produkcje nostalgiczne i zabawne, a na samym dole parę wyjątkowych romantycznych komedii.


PIĘKNE I NIESZABLONOWE FILMY O MIŁOŚCI:

Penelope

Zabawny i ciepły film o młodej dziewczynie, która musi znaleźć prawdziwą miłość, by uwolnić się od klątwy rzuconej na jej rodzinę przed laty. Współczesna bajka o miłości do innych i do siebie.

Buffalo ’66

Vincent Gallo po wyjściu z więzienia porywa Christinę Ricci i każe jej udawać swoją żonę. To niezwykła filmowa perełka o miłości w krzywym zwierciadle opakowana w magiczne ujęcia.

Śniadanie na Plutonie

Wzruszający, szalony i mocny film o ekstrawaganckim i wymykającym się wszelkim stereotypom chłopcu z małego katolickiego irlandzkiego miasteczka w latach 70. Już jako dorosły transseksualny mężczyzna wyruszy do Londynu odnaleźć matkę, która porzuciła go jako niemowlę. To opowieść nie tylko o szukaniu miłości, ale przede wszystkim o odwadze kochania siebie. A do tego świetna muzyka i fantastyczny Cillian Murphy!

Była sobie dziewczyna

Londyn, lata 60. Jenny, ambitna nastolatka z dobrej rodziny, ma pójść na studia. Poznaje jednak dwukrotnie starszego od siebie mężczyznę, który wprowadza ją w świat jego starszych przyjaciół: świat balów, imprez i długich dekadenckich kawiarnianych dyskusji. Zakochana bohaterka stanie przed decyzjami, których konsekwencje będą ogromne.

Take this waltz

Michelle Williams jest pisarką i mężatką, kiedy poznaje Daniela. Wrzucona w sam środek tej nowej i ekscytującej romantycznej relacji, po pewnym czasie zaczyna rozumieć źródło swoich życiowych problemów. To film o miłości, ale też o małżeństwie, jego wygodach i pokusach.

Historia małżeńska

Opowieść o pękających filarach małżeństwa Charliego i Nicole, którzy zaczynają się od siebie oddalać. Komediodramat dla miłośników słodko-gorzkich historii miłosnych.

Słodki listopad

Sara każdy miesiąc spędza z innym chłopakiem. Kiedy poznaje Mossa, wszystko się zmienia. On nie wie jednak, że ten związek ma datę ważności. Wzruszająca historia o miłości i przemijaniu.

Ghost world

Enid i Rebecca wkraczają w dorosłe życie. Ta zabawna i inteligentna opowieść o ich dojrzewaniu jest podana w oryginalnej estetyce i pełna specyficznego, ostrego humoru. Obserwujemy ich pierwsze miłości, a w pakiecie dostajemy genialną muzykę i mistrzowskie aktorstwo.

Once

Oryginalny obraz, który przeniesie was w sam środek rozedrganego muzyką Dublina. Wzruszająca i romantyczna historia dwójki artystów, dla których muzyka jest całym życiem. Nie tylko dla fanów musicali.

Przed wschodem słońca

Amerykanin i Francuzka poznają się przypadkiem w pociągu do Wiednia. Nie chcą się rozstawać, więc postanawiają wspólnie pozwiedzać miasto. Zwiedzamy miasto ze spacerującą parą i obserwujemy rodzące się powoli uczucie.

Wiek Adaline

Dziwny wypadek i porażenie piorunem sprawiają, że Adaline, żyjąca w latach 30. XX w., w wieku 29 lat przestaje się starzeć. Nikomu dotąd nie wyjawiła swojego sekretu, jednak kiedy się zakochuje, rozważa wyjawienie ukochanemu prawdy. To jednak nie koniec niespodzianek. Zaskakująca fabuła tego filmu wprawi was w romantyczny nastrój.

Casablanca

Filmowy klasyk: melodramat z Humphreyem Bogartem i Ingrid Bergman w głównych rolach. Dawni kochankowie spotykają się po latach w bardzo niesprzyjających okolicznościach. Charyzmatyczne aktorstwo i historia trójkąta miłosnego, który się nie starzeje.

Irina Palm

Wdowa Maggie spędziła życie myśląc wyłącznie o potrzebach bliskich. By zebrać pieniądze na operację wnuka, zaczyna karierę w seksbiznesie i odkrywa, że jest w tym dobra. Pomysłowa i oryginalna fabuła przeprowadza widza przez drogę, jaką przechodzi bohaterka – od babcinej miłości do wnuka do bycia Iriną Palm – najlepszą w branży.

Lekarstwo na miłość

Przezabawna komedia o Joannie, nieszcześliwie zakochanej i czekającej na telefon od ukochanego. Zamiast tego wplątuje się w kryminalną aferę fałszerzy banknotów. Joanna rozpoczyna prywatne śledztwo, którego częścią stają się rozmowy telefoniczne z pewnym tajemniczym mężczyzną.

Czy Lucyna to dziewczyna?

Jest coś naiwnego w tych starych produkcjach, co bardzo lubię. Nie chodzi nawet o przedwojenny styl, ale jakiś taki kuszący prostotą obraz świata, w którym wszystko, dosłownie i niedosłownie, jest czarno-białe. Pewnie, że nie chcemy do tego wracać, ale ten film jest tak zabawny i ciepły, że nawet jego naiwność prezentowania nieaktualnych już wzorców życiowych czy stereotypowych do bólu bohaterów nie odbiera przyjemności z seansu. Tytułowa Lucyna pragnie pracować, na co nie zgadza się jej bogaty ojciec. Lucyna nie zamierza się jednak poddawać, przebiera się za mężczyznę i znajduje pracę. Zakochuje się w swoim szefie, co prowadzi do wielu zabawnych sytuacji.

Zimna wojna

Przepiękny melodramat o miłości Zuli i Wiktora, których świat w czasie zimnej wojny rzuca to między blok wschodni, to zachodni. Śledzimy losy bohaterów, uwięzionych gdzieś między Paryżem a Warszawą, szukających szczęścia w świecie, który uparcie nie pozwala im być razem.

Jestem miłością

Mediolan przełomu wieków, włoska burżuazja i fantastyczna Tilda Swinton, której życie odmienia się, gdy poznaje przyjaciela swojego syna. To obraz o różnych obliczach miłości i pożądania podany w przepięknej estetyce.

Bulwar zachodzącego słońca

Klasyka filmu noir w reżyserii Billy’ego Wildera. Joe, spłukany scenarzysta, ucieka przed wierzycielami i chowa się w domu dawnej gwiazdy kina niemego. Zgadza się jej pomóc opracować scenariusz filmu, dzięki któremu wróci blask jej sławy. Sprawy naturalnie zaczynają iść w innym kierunku.

Ich noce

Amerykańska przedwojenna komedia romantyczna. Buntownicza bohaterka ucieka przed ojcem milionerem i w podróży poznaje dziennikarza, który stawia jej ultimatum: albo zgodzi się na wspólną podróż i wyłączność na opisanie jej historii, albo on wyda ją ojcu. Elementy komedii omyłek i przezabawne sytuacje pełne czaru i tej niezwykłej magii, która jest tylko w starych filmach.

Narodziny gwiazdy

Ten nostalgiczny dramat to opowieść o ogromnej miłości i namiętności. Bradley Cooper i Lady Gaga jako zakochani do szaleństwa artyści, dla których świat poza nimi i muzyką nie istnieje.

Niemiłość

Film przenosi nas do codzienności dobrze sytuowanego małżeństwa żyjącego w dużym rosyjskim mieście. Para jest u progu rozwodu, a ich życie wypełniają kłótnie, wzajemne oskarżenia i starannie pielegnowane urazy. W środku tej emocjonalnej burzy okazuje się, że ich syn zaginął. Film o miłości i niemiłości.


KLASYCZNE KOMEDIE ROMANTYCZNE:

Czas na miłość

Wzruszający i romantyczny obraz z motywem podróży w czasie.

Masz wiadomość

Klasyk z lat 90. Ona prowadzi małą przytulną księgarnię z książkami dla dzieci, on jest właścicielem wielkiej sieci księgarń – korporacji, która docelowo wyrzuci z rynku małe miejsca.

Zakochany Szekspir

Młody Szekspir cierpi na niemoc twórczą, gdy poznaje uroczego młodego aktora, który okazuje się kobietą. Zakochują się w sobie i ukrywają się, a z czasem ich uczucie jest wystawiane na kolejne próby. Ten wzruszający obraz jest pełen aluzji, nawiązań i odwołań, a przy tym nie karmi nas standardowymi kliszami i opatrzonymi wzorcami. Do tego doskonałe aktorstwo.

Holiday

Piękna i wzruszająca komedia romantyczna z motywem świątecznym. Dwie nieznajome, mieszkające 4 000 km od siebie, zamieniają się domami, by odmienić swoje życie, uciec od nieszczęśliwej miłości i niewiernych partnerów. To zabawny, wzruszający i ciepły film. Mimo dość wyraźnego schematu rom-com, niezmiennie poprawia humor i nastraja optymistycznie.

Przeminęło z wiatrem

Klasyka melodramatu. W tym nakręconym z rozmachem filmie jest wszystko: nieszczęśliwa miłość, wielkie marzenia, brutalna wojenna rzeczywistość i niezwykli bohaterowie. Warto sobie o tej perełce przypomnieć właśnie dzisiaj jako o historii miłosnej, ale mając w pamięci niewygodny dla wielu kontekst polityczny i przekłamany obraz niewolnictwa na ekranie.

Duma i uprzedzenie

Ta ekranizacja powieści Jane Austen to jeden z najpiękniejszych filmów o miłości. Zawiłości romantycznych relacji, przepiękne plenery, wnętrza i aktorstwo! Ten film przeniesie was w czasie i przestrzeni.

Rozważna i romantyczna

Kolejny klasyk dla miłośników filmów kostiumowych i romantycznych i kolejna doskonała ekranizacja powieści Jane Austen o osiemnastowiecznej Anglii i relacjach bohaterów uwikłanych w konwenanse, obyczajowe dramaty i pierwsze miłości.

Dirty dancing

Nic odkrywczego, ale warto sobie przypomnieć ten ponadczasowy film, wypełniony muzyką, namiętnym romansem i tańcem!

Kiedy Harry poznał Sally

Dla każdego miłośnika filmów z lat 80. i 90. Wzruszająca i zabawna historia znajomości tej dwójki to kultowa komedia romantyczna, idealna na walentynki!

Pamiętnik

Chwytająca za serce historia dla każdego miłośnika romantycznych wzruszeń.

Cześć!

Jestem Justyna i na blogu pokazuję wyjątkowe miejsca i dziele się moją największą pasją: do podróży. Piszę o miejscach i o tym, co się z nimi wiąże. Znajdziesz tu inspiracje podróżnicze, piękne przewodniki po miastach i regionachklimatyczne lokalepraktyczne poradyciekawostki, treści około-podróżnicze i poradniki fotograficzne. Piszę tu też o sztuce, historii, książkach i serialach, które inspirują.

Close