Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.
filmy świąteczne

Najpiękniejsze filmy świąteczne

W tym wpisie znajdziecie kilkanaście filmów, które idealnie wpisują się w świąteczną atmosferę, wzruszają i wywołują uśmiech na twarzy! Przez kilka kolejnych dni na pewno wiele z nich znajdziecie w telewizji, ale też na Netflixie i innych platformach. 


1. Holiday

The Holiday, reż. Nancy Meyers (2006)

Jeden z najładniejszych filmów o świętach. Dwie nieznajome, mieszkające 4 000 km od siebie, zamieniają się domami, by odmienić swoje życie, uciec od nieszczęśliwej miłości i niewiernych partnerów. To zabawny, wzruszający i ciepły film. Mimo dość wyraźnego schematu rom-com, niezmiennie poprawia humor i nastraja optymistycznie.

2. To właśnie miłość

Love Actually, reż. Richard Curtis (2003)

Kolejny klasyk na święta. Nie sądzę, że jest jeszcze ktoś, kto go nie zna, ale nie mogło go tu zabraknąć. W tej świątecznej komedii romantycznej śledzimy losy kilkunastu bohaterów, które nieoczekiwanie splatają się ze sobą. Przejmujący i romantyczny, momentami trochę łzawy, ale i tak doskonały na świąteczny czas!

3. Facet na święta

Hjem til jul (2019)

Ostatnio mój ulubiony serial! Norweski, ciepły, prawdziwy i nieprzesłodzony. Zmęczona rodzinnymi docinkami singielka to bohaterka, z którą możemy się identyfikować w miarę jak śledzimy jej zabawne, czasem trochę gorzkie przygody. Moja ulubiona scena to ta, gdy nieudana randka Johanne tłumaczy jej, dlaczego nienawidzi filmu Love Actually!

Dostępny na Netflixie.

4. Kronika świąteczna

The Christmas Chronicles, reż. Clay Kaytis (2018)

Rodzeństwo przypadkowo niszczy sanie św. Mikołaja i wspólnie z nim rusza w magiczną podróż, by uratować święta. Wesoły i ciepły film dla całej rodziny.

Do obejrzenia na Netflixie – pierwsza i druga część (2020)

5. Die Hard

Die Hard, reż. John McTiernan (1988)

Kultowy film w świątecznym klimacie dla fanów kina akcji. Bruce Willis jako policjant ratujący budynek z rąk terrorystów podczas bożonarodzeniowego przyjęcia w korporacyjnym biurowcu. 

6. Grinch

The Grinch (2018)

Żadna lista świątecznych filmów nie byłaby kompletna bez Grincha – jednej z najbardziej znanych świątecznych opowieści, tym razem w wersji animowanej. Zrzędząca maruda Grinch zrobi wszystko, by zepsuć święta. Film wywoła uśmiech na każdej twarzy.

Animowany Grinch to nowa wersja tego z genialnym Jimem Carreyem z 2000 roku.

Dostępny na Netflixie.

7. Kevin sam w domu

Home Alone, reż. Chris Columbus (1990)

Klasyczny świąteczny i rodzinny film, bez którego nie ma świąt! Stary i oklepany, ale mimo to wciąż uwielbiamy oglądać przygody Kevina i włamywaczy, którzy towarzyszą nam z ekranów każdego roku. Wehikuł czasu!

8. W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju

Christmas Vacation, reż. Jeremiah S. Chechik (1989)

Bohater chce zorganizować idealne święta bożego narodzenia, jednak jego plany przeradzają się w pechowe pasmo katastrof. Zbiegi okoliczności i kłopoty na świątecznym tle są niezwykle zabawne i ujmujące. Film na rodzinny wieczór.

9. Ekspres Polarny

The Polar Express, reż. Robert Zemeckis (2004)

Wzruszający film animowany o przygodach chłopca, który udaje się na Biegun Północny, by odzyskać wiarę w święta i św. Mikołaja. Piękna historia dla młodszych i starszych dzieci.

Do obejrzenia na Netflixie.

10. Listy do M.

Listy do M., reż. Mitja Okorn (2011)

Ta polska produkcja (która doczekała się już chyba 4 lub 5 części) to ciepły, niewymagający (i trochę kiczowaty) film o szukaniu miłości, który świetnie nastraja na świąteczny i radosny klimat. Nieco przelukrowany i naiwny, ale… czy nie o to chodzi w świątecznych filmach?

Dostępny na Player.pl .

11. Elf

Elf, reż. Jon Favreau, 2003

Pracujący dla św. Mikołaja Elf Buddy wyjeżdża do Nowego Jorku, by odnaleźć swojego ojca. Życie w dużym mieście jednak okazuje się dużo trudniejsze, niż się spodziewał. Zabawny kawałek kina familijnego w sam raz do obejrzenia w zimny wieczór!

Dostępny na Netflixie.

12. Dziennik Bridget Jones

Bridget Jones’s Diary, reż. Sharon Maguire (2001)

Nie całkiem świąteczny, ale akcja dzieje się w święta i nowy rok, zatem krąży gdzieś na okołoświątecznej orbicie ze swoim klimatem i obciachowymi swetrami w renifery. Rodzinna kolacja, przygody i postanowienia noworoczne Bridget to coś, do czego wracam co roku!

13. Cud na 34. ulicy

Miracle on 34th Street, reż. George Seaton (1947)

Przepiękny, wzruszający stary film z niezwykłym klimatem. Jest w tym obrazie jakaś magia i spore szanse, że po tym seansie ponownie uwierzycie w św. Mikołaja! 

W latach 90. powstał też bardzo dobry remake, do obejrzenia dla każdego, kto z nostalgią wspomina czasy rozpikselowanych filmów z lektorem!

14. To wspaniałe życie

It’s a Wonderful Life, reż. Frank Capra (1946)

George, po tym jak jego wuj, tuż przed świętami, zgubił znaczną sumę pieniędzy z kasy ich firmy, postanawia popełnić samobójstwo. Interwencja anioła Clarence’a zmieni jego życie na zawsze, pokazując mu, jak wyglądałby świat bez niego. Jeden z najpiękniejszych klasycznych filmów świątecznych! 

15. W drodze do domu

Hjem til jul, reż. Bent Hamer (2010)

Boże Narodzenie w norweskim miasteczku i splatające się ze sobą wigilijne historie jego mieszkańców. Słodko-gorzki komediodramat o potrzebie bliskości i trudnych relacjach rodzinnych. Jest tu humor, miłość, śmierć, narodziny, zemsta i cała plejada emocji.

16. Opowieść wigilijna

A Christmas Carol (2019)

Nowa odsłona Opowieści Wigilijnej w formie miniserialu. Zdecydowanie najmniej cukierkowy i rodzinny. W 3-odcinkowej adaptacji dostajemy znaną fabułę w mniej klasycznym, ale bardziej mrocznym klimacie.

17. Cicha noc

Cicha noc, reż. Piotr Domalewski (2017)

Ten komediodramat świąteczny polecało mi już wiele osób i jest na mojej liście do zobaczenia w te święta!

Do obejrzenia na Netflixie.

18. Klaus

The Klaus, reż. Sergio Pablos (2019)

Animowany film twórcy Minionków to ciepła historia o listonoszu wysłanym za karę do miasteczka na biegunie, gdzie spotyka skłóconych mieszkańców i zagadkowego stolarza Klausa, który produkuje zabawki. Ten nastrojowy i słodki film nastroi świątecznie każdą marudę!

Dostępny na Netflixie.

Dopisalibyście coś do tej listy? Podzielcie się swoimi ulubionymi filmami na święta!

Cześć!

Jestem Justyna i na blogu pokazuję wyjątkowe miejsca i dziele się moją największą pasją: do podróży. Piszę o miejscach i o tym, co się z nimi wiąże. Znajdziesz tu inspiracje podróżnicze, piękne przewodniki po miastach i regionachklimatyczne lokalepraktyczne poradyciekawostki, treści około-podróżnicze i poradniki fotograficzne. Piszę tu też o sztuce, historii, książkach i serialach, które inspirują.

Close