Wybierasz się na wakacje ze swoim dronem? Jeśli planujesz odwiedzić Chorwację, sprawdź, jak legalnie i bezpiecznie latać dronem, by tworzyć piękne zdjęcia i filmy bez przykrych niespodzianek i problemów.
1. Wchodzisz na tę stronę Chorwackiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego i wypełniasz ankietę: najpierw wybierasz, czy chcesz latać komercyjnie, czy rekreacyjnie. Następnie ankieta prowadzi cię przez kolejne pytania, by na końcu poinformować cię, jakich pozwoleń potrzebujesz.
Jeśli zaznaczysz latanie rekreacyjne (leisure) to system poinformuje cię, że możesz latać tylko w niezaludnionych miejscach (unpopulated areas). Jeśli jednak chcesz robić zdjęcia z drona w mieście, na plaży, czy gdziekolwiek, gdzie są ludzie – wybierz conduct flight operations, czyli latanie komercyjne. Wtedy pojawi się opcja populated lub unpopulated areas. Po wybraniu miejsc zaludnionych wybierasz masę drona – w przypadku mojego Mavica jest to 907 g, a zatem kategoria 2. Jeśli twój dron nie przekracza masy 250 g, to nie potrzebujesz zgody od HACZ-u (Chorwacka Agencja Lotnictwa Cywilnego). Jeśli jednak jest cięższy, obowiązuje cię kategoria B2. W tej kategorii można, po rejestracji, latać w miastach i poza nimi, w dzień i w nocy (tylko jeśli dron ma światła, dzięki którym można go zlokalizować), w przestrzeni niekontrolowanej do 120 metrów, w kontrolowanej (dalej niż 5 km od lotniska) – do 50 m. Wszystko oczywiście w zasięgu wzroku.
2. Po wybraniu interesujących cię warunków klikasz continue with the registration process -> login using email -> rejestrujesz się -> logujesz się.
Po zalogowaniu dostajesz instrukcję płatności za rejestrację użytkownika. Płacisz 20 kun (ok. 12 zł) i zapisujesz potwierdzenie przelewu.
UWAGA: bardzo ważne jest dokładne wpisanie tytułu przelewu (Remittance Information).
3. Wypełniasz swój profil na tej stronie, załączając skan dowodu osobistego i potwierdzenie wykonania przelewu, a także wpisując swoje dane, w tym numer seryjny swojego drona.
4. W ciągu 1-2 dni dostajesz na maila potwierdzenie, że jesteś oficjalnie zarejestrowanym operatorem drona w Chorwacji! Ale to jeszcze nie koniec 🙂
5. Instalujesz aplikację AMC Portal Mobile. By się do niej zalogować, musisz najpierw zalogować sie na stronie AMC portal i zweryfikować adres e-mail. Po kliknięciu w link otrzymany mailem i zweryfikowaniu adresu, dostajesz kolejną wiadomość e-mail z informacjami, jakie należy do nich przesłać – w przypadku drona jest to potwierdzenie, które dostaliśmy z chorwackiego CCAA (Proof of UAS Operator registration).
6. Ostatni etap – już blisko! Logujesz się do apki loginem i hasłem otrzymanym od AMC Portal.
7. Na mapce w aplikacji klikasz, przytrzymując palec w miejscu, w którym chcesz latać, na jaką wysokość (przez aplikację można latać z pozwoleniem ad hoc do 120 metrów) itd. Dostajesz info, czy możesz, czy nie – jeśli tak, nie musisz czekac na żadne potwierdzenie, bo procedura jest automatyczna. Dostajesz od razu informację, że możesz lecieć, stosując się do prawa i ograniczeń.
Wszystko to dotyczy automatycznej zgody na lot, uzyskiwanej przez aplikację. W przypadku, jeśli chcemy latać wyżej niż 120 metrów lub bliżej lotniska – aplikujemy o specjalną zgodę (link znajdziesz tutaj na dole strony) przez AMC Portal. W razie wątpliwości lub pytań co do samej rejestracji, czy lotów, dzwonisz lub piszesz do CCAA.
Rukavac, Vis
Kilka porad:
- zasady lotów znajdziesz na tej stronie
- zasady lotów i CTRy znajdziesz tutaj
- tutaj znajdziesz prostą tabelkę z kategoriami lotów i wymaganiami
- poznaj dobrze prawo – np. loty w przestrzeni kontrolowanej powyżej 50 metrów są możliwe wyłącznie dla operatorów z certyfikatem, więc na przykład cały Split znajdujący się w CTRze lotniska można sfotografować z wysokości do 50 metrów, po uzyskaniu zgody.
- Oficjalnie, jeśli chcesz nagrywać video lub fotografować z drona, musisz uzyskać pozwolenie od State Geodetic Administration. Niestety, z tego, co się dowiedziałam, uzyskanie tego pozwolenia graniczy z cudem. Miej więc na uwadze to, że robiąc zdjęcia bez tego pozwolenia działasz niejako wbrew prawu 🙂
- uważaj na mewy – lubią bronić swojego terytorium i atakować drony, nierzadko mniejsze od siebie 🙂
-
Jeśli szukasz inspiracji i pięknych miejsc, zajrzyj do mojego wpisu o najładniejszych miejscach i plażach Dalmacji
- lataj zgodnie z prawem – policja często patroluje turystyczne miejsca w cywilnych ciuchach, a kary za bezprawne latanie dronem są bardzo wysokie
- uważaj na śmigłowce, paralotnie i innych użytkowników ruchu podniebnego – jest ich tutaj sporo, zwłaszcza w turystycznych miejscach
- więcej świetnych poradników znajdziecie na tym i na tym blogu
Kilka obrazków z Chorwacji:
Zlatni Rat
Vis
plaża Stiniva, Vis
Bol, Brać
Zlatni Rat, Brać
Vis, Rukavac
wyspa Vis
Zlatni Rat, Brać
Split
Bol, Brać