Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.
motmartre

Co zobaczyć na Montmartre? Subiektywny przewodnik po wyjątkowej dzielnicy Paryża

Montmartre to jedna z najpiękniejszych dzielnic Paryża. Jej klimat tworzą brukowane uliczki, tajemnicze ogrody i ukryte w nich małe kawiarnie, ale przede wszystkim artystyczny, szalony vibe, oryginalne sklepy, muzea i uliczni rysownicy.

W tym wpisie mam dla was listę wyjątkowych miejsc i kilka pomysłów na spędzenie magicznego czasu w tym ślicznym zakątku miasta.

1. Odwiedź kawiarnię Café des 2 Moulins

Magiczne miejsce na mapie Paryża. To tu pracowała filmowa Amelia i tu wy też możecie zjeść lunch lub wstąpić na ciastko i poczuć się jak filmowa bohaterka. Romantyczny czerwono-złoty wystrój tej przytulnej i bezpretensjonalnej jadłodajni dopełniają plakaty i błyszczące lady. Nie tylko dla kinomaniaków.

2. Znajdź najbardziej pocztówkowe miejsca na zdjęcia

Zajrzyj za róg małego skweru, zgub się w labiryncie brukowanych uliczek, podążaj za słodkim zapachem kawy i chrupiących porannych croissantów.

Jedne z najlepszych fotograficznych spotów:
– La Maison Rose
– Le Consulat 
– Place du Calvaire
– Rue Poulbot
– Muzeum Romantyzmu i ogród
– Rue Lamarck
– Rue Saint-Rustique
– kabaret Au Lapin Agile
– Vla Léandre


Najbardziej fotogeniczne widoki na bazylikę Sacre Coeur znajdziesz:
– w bocznej uliczce zaraz przy metrze Anvers
– z uliczki Rue de l’Abreuvoir
– z Rue de la Charbonniere
– z Rue du Chevalier de la Barre
– z placu Square Marcel Bleustein Blanchet
– z placu Square Louise Michel
– z Rue Saint-Rustique
– z Rue Norvins

3. Znajdź swoją ulubioną panoramę miasta

Dzielnica Montmartre leży na wzgórzu, dzięki czemu na każdym rogu z łatwoscią znajdziesz zachwycającą panoramę miasta. Wybierz się w jedno z tych miejsc na zachód słońca:

– z Sacre Coeur 
– ze stacji metra Lamarck-Caulaincourt
– ze skweru Claude Charpentier
– ze schodów na Rue Maurice Utrillo
– z Rue Saint-Eleuthere (widok na wieżę Eiffla)
– z kawiarni Relais de la Butte
– z pasażu Passage de la Sorcière

4. Odkryj najstarszą winnicę Paryża

Dawniej, przed zurbanizowaniem Paryża, całe wzgórze Montmartre było pokryte winoroślami. Bukoliczny krajobraz uroczej małej wioski tworzy tutaj do dziś jedna z ostatnich paryskich winnic. Ten mały i zadbany skrawek ziemi wygląda tu wręcz nierealnie! Dzisiaj winnica należy do miasta i jest otwierana dla odwiedzających tylko kilka razy w roku, z okazji różnych uroczystości. Dochody z uprawy i sprzedaży wina są w całości przeznaczane na cele charytatywne.

5. Zgub się w labiryncie uliczek i skwerów

Jedne dyskretnie schowane przed zgiełkiem miasta, inne hałaśliwe i dumnie prezentujące krzykliwe szyldy kolorowych kawiarni. Najpiękniejsze o wschodzie i zachodzie słońca, kiedy promienie oświetlają ich labirynty. Swery miejskiej dżungli, której nigdy nie mam dość i w której za każdym razem odkrywam coś nowego i interesującego.

Moja rada: zaplanuj trasę obejmującą wszystkie wymienione wcześniej place i uliczki, a zwłaszcza: Rue de l’Abreuvoir, Rue Saint-Rustique, Square Marcel Bleustein Blanchet, Vla Léandre i Le rocher de la Sorcière.

6. Odetchnij w tajemniczym ogrodzie

Niewielka zielona oaza za muzeum romantyzmu kryje piękną i przytulną kawiarnię, gdzie zapach kawy miesza się ze śmiechem i swobodną atmosferą popołudniowych rozmów. Bezpretensjonalne miejsce spotkań dawniej artystów, a dziś ich miłośników.  

7. Odkryj francuską kuchnię w miejscowych lokalach

Montmartre cały jest utkany z sieci kawiarni, brasserie, bistro, restauracji i barów. Trzymaj się z daleka od Place du Tertre, zamiast tego zgub się w mniej uczęszczanych uliczkach dzielnicy. Klimatyczne wnętrza i dobre jedzenie znajdziesz pod tymi adresami:

Le Relais de la Butte
Bouillon Pigalle
Le Maquis
Le Tambour
kawiarnia w hotelu Particulier
Le Bistrot des Dames
Cafe des 2 Moulins


I na koniec mały disclaimer: oprócz pocztówkowych klisz i filmowych miejsc, romantyzowanych przez portale i blogi (sic!), zauważysz też prawdopodobnie dużo zwykłego, nieatrakcyjnego życia: w okolicy żyje sporo bezdomnych osób, zapach moczu towarzyszyć ci będzie w co drugiej alejce, a na głównej ulicy prawdopodobnie ktoś będzie próbował cię okraść albo sprzedać crack 🙂 Taki niezaprzeczalny urok tego miasta!

W jednym z kolejnych wpisów postaram się podzielić z wami pomysłami, jak spędzić magiczny dzień na Montmartre, by uniknąć rozczarowania.

Cześć!

Jestem Justyna i na blogu pokazuję wyjątkowe miejsca i dziele się moją największą pasją: do podróży. Piszę o miejscach i o tym, co się z nimi wiąże. Znajdziesz tu inspiracje podróżnicze, piękne przewodniki po miastach i regionachklimatyczne lokalepraktyczne poradyciekawostki, treści około-podróżnicze i poradniki fotograficzne. Piszę tu też o sztuce, historii, książkach i serialach, które inspirują.

Close