Mam dla was dzisiaj 23 najsmaczniejsze filmy o jedzeniu, kuchni i gotowaniu, po obejrzeniu których od razu nabierzecie apetytu!
Dlaczego filmy o jedzeniu są najlepsze? Po pierwsze: wszyscy kochamy dobrze zjeść, a w ostatnim czasie kultura jakościowego jedzenia cieszy się (na szczęście) ogromną popularnością. Po drugie: być może dlatego, że w czasach radykalnych opinii i polaryzacji społeczeństw jedzenie przynosi tylko dobre emocje i łączy ludzi, niezależnie od poglądów i sympatii! Dla mnie wszystko dobrze smakuje podane językiem filmu, a obrazy o gotowaniu, kucharzach, kuchni i kulturze jedzenia po prostu mnie odprężają i sprawiają, że zapominam o całym świecie. Zapraszam na smaczne zestawienie!
23 najlepsze filmy o jedzeniu:
1. Julie i Julia
Julie & Julia, reż. Nora Ephron (2009)
Młoda Julie Powell postanawia przez rok zrealizować wszystkie przepisy z książki Julie Child, co relacjonuje na blogu, który zdobywa zaskakującą popularność. Z czasem rodzi się w niej fascynacja postacią Julii i kuchnią. Piękny film o dążeniu do marzeń i miłości do jedzenia.
2. Przepiórki w płatkach róży
Como agua para chocolate, reż. Alfonso Arau (1992)
Meksykański melodramat z elementami realizmu magicznego. Tita i Pedro nie mogą być razem, więc Tita uczy się gotować i wyrażać swoje emocje za pomocą dań. W filmie potrawy dosłownie wpływają na bohaterów, ich emocje i zachowanie. To obraz przesycony zapachem aromatycznej kuchni meksykańskiej i historia o miłości i gotowaniu, ale też o miłości do jedzenia.
3. Kwiat wiśni i czerwona fasola
An, reż. reż. Naomi Kawase (2015)
Wzruszający obraz przenosi nas do małej japońskiej piekarni serwującej dorayaki, w której zatrudnienie znajduje starsza kobieta, zmieniając ją nie do poznania. To spokojny film o celebrowaniu codzienności i małych kulinarnych przyjemności.
4. Czekolada
Chocolat, reż. Lasse Hallström (2000)
Juliette Binoche z córką przeprowadzają się do małego miasteczka i otwierają przytulny sklepik z czekoladowymi słodkościami. Mieszkańcy nie ułatwiają im realizacji marzenia i bohaterki muszą zmierzyć się z ogromną niechęcią lokalnej społeczności Ten klimatyczny film zabiera nas w słodką i zmysłową podróż do francuskiego małomiasteczkowego świata.
5. Delicatessen
Delicatessen, reż. Jean-Pierre Jeunet / Marc Caro (1991)
Pełen czarnego humoru film opowiada o mieszkańcach kamienicy na peryferiach miasta, którzy, w ponurej zmowie, zaopatrują się w ludzkie mięso w tytułowych delikatesach na parterze. Groteskowy, zaskakujący i surrealistyczny obraz.
6. Uczta Babette
Babettes gæstebud, reż. Gabriel Axel (1987)
Duńska osada w XIX wieku. Skromna i pobożna Babette wygrywa na loterii i postanawia urządzić wystawną i elegancką kolację. Scena przygotowywania tytułowej uczty to mistrzostwo estetyczne, a cały film jest pochwałą kulinarnego hedonizmu.
Do obejrzenia na kanale Kino Świat na YT.
7. Ugotowany
Burnt, reż. John Wells (2015)
Bradley Cooper jako ambitny szef kuchni, który zrujnował błyskotliwą karierę alkoholem i narkotykami, a teraz chce odzyskać swoje dobre imię i otworzyć najlepszą restaurację na świecie.
Można obejrzeć tutaj.
8. Szef
Chef, reż. Jon Favreau (2014)
Znany szef kuchni z LA zostaje zwolniony i otwiera food trucka z kubańskimi kanapkami. To film o miłości do jedzenia i pasji do gotowania, pełen siekania, smażenia i krojenia, dzięki czemu niemal czujemy z ekranu smaczne zapachy. Myślę, że to też jedyny film, w którym Sofia Vergara przegrywa w walce o zachwyt i uwagę widza z… jedzeniem!
9. Życie od kuchni
No Reservations, reż. Scott Hicks (2007)
Catherine Zeta-Jones jest szefową kuchni i perfekcjonistką, która musi stawić czoła opiece nad siostrzenicą i nad kuchnią, w której pojawia się jej nowy zastępca, beztroski i zabawny Nick. Większa część scen tej komedii romantycznej dzieje się w kuchni i restauracji, gdzie towarzyszymy bohaterom w ich codziennych życiowych i sercowych rozterkach.
10. Podróż na sto stóp
The Hundred-Foot Journey, reż. Lasse Hallström (2014)
Hinduska rodzina otwiera knajpkę w małym miasteczku na południu Francji. Nie podoba się to eleganckiej Helen Mirren, która naprzeciwko prowadzi swoją gwiazdkową snobistyczną restaurację. Czy dojdą do porozumienia? Smaczny, prosty i bardzo apetyczny film, który skończycie z burczącym brzuchem!
11. Jiro śni o sushi
Jiro dreams of sushi, reż. David Gelb (2011)
Niezwykły dokument o Jiro, najsłynniejszym mistrzu sushi na świecie. Odsłania przed nami nie tylko kulisy i trudy powstawania japońskiej potrawy, ale też ambicje i perfekcjonizm, jakie jej towarzyszą.
12. Bon Appetit
Bon Appetit, reż. David Pinillos (2010)
Daniel, młody i zdolny hiszpański kucharz, dostaje pracę marzeń w prestiżowej restauracji w Zurychu. Towarzyszymy mu nie tylko w kuchni, ale też w codziennych i miłosnych rozterkach.
13. Skrzydełko czy nóżka
L’aile ou la cuisse, reż. Claude Zidi (1976)
Francuska komedia, w której Louis de Funès wciela się w krytyka kulinarnego i prawdziwą gwiazdę sceny gastronomicznej. Nie wie, że syn, któremu chce przekazać swoje imperium, ma inne plany. Do tego walczy z właścicielem potężnej sieci fast-food. Film, który pewnie wielu z nas pamięta z telewizji lat 90., jest sentymentalną podróżą do lat dzieciństwa, ale też zabawnym wyrazem francuskiej miłości do dobrego jedzenia i sztuki gotowania.
14. Niebo w gębie
Les Saveurs du Palais, reż. Christian Vincent (2012)
Apetyczny francuski film o osobistej szefowej kuchni gotującej dla prezydenta Mitteranda. Hortense musi mierzyć się nie tylko z ogromną odpowiedzialnością, ale też zazdrością kolegów z branży i pułapkami, jakie czekają na nią w Pałacu Elizejskim.
15. Faceci od kuchni
Comme un chef, reż. Daniel Cohen (2012)
Kolejna propozycja znad Sekwany: zabawny film o szefie kuchni kochającym tradycję, który musi polubić się z kuchnią molekularną, jeśli chce zachować posadę. Troszkę trąci kliszami i stereotypami, ale jest pełen smacznych obrazów!
16. Przepis na miłość
Les émotifs anonymes, reż. Jean-Pierre Améris (2010)
Fabryka czekolady, miłość i przepis na doskonałe czekoladki. Uroczy i delikatny film, po seansie którego będziecie mieć nieodpartę ochotę na kilka kostek czekolady!
17. Wielkie żarcie
La grande bouffe, reż. Marco Ferreri (1973)
Surrealistyczny film, w którym czterej mężczyźni zmęczeni życiem postanawiają popełnić samobójstwo z…przejedzenia! Spotykają się w willi, gdzie organizują orgię i prawdziwy festiwal obżarstwa i seksu. Dekadencki i rozpustny, to jeden z najbardziej nieprzyzwoitych filmów francuskich! Obraz można traktować jako oryginalną satyrę na zachłanny i nihilistyczny konsumpcjonizm.
18. Soul Kitchen
Soul Kitchen, reż. Fatih Akin (2009)
Niemiecki film opowiadający historię właściciela restauracji w Hamburgu, która jest na skraju bankructwa. Bohater daje wolną rękę pracownikom, którzy, ku jego zaskoczeniu, przywracają knajpie dawną świetność. Ujmujący i pełen dobrej energii film!
19. Szef kuchni poleca
Fuera de carta, reż. Nacho G. Velilla (2008)
Komedia przedstawia perypetie hiszpańskiego szefa kuchni modnej restauracji, którego życie wywraca się do góry nogami. Ujawniony przed laty jako gej, po śmierci byłej żony musi zająć się dziećmi, jego restauracja ma problemy finansowe, a on sercowe. Ciepły, zabawny film na zimny wieczór.
20. Somebody feed Phil
Somebody feed Phil (2018)
Dziennik z podróży dla każdego smakosza. Prowadzący zabiera nas w smaczną podróż do Bangkoku, Seulu, Singapuru, Meksyku czy Buenos Aires, gdzie razem z nim poznajemy lokalne potrawy.
Do obejrzenia tutaj.
21. Ugly Delicious
Ugly Delicious (2018)
Nie obejrzałam jeszcze wszystkich odcinków, bo podczas seansu od razu robię się głodna i to chyba najlepsza recenzja tego serialu. Dokument to prawdziwy food porn. Potrawom pogardzanym przez wyrafinowanych, snobistycznych szefów kuchni, takim jak smażony kurczak, tacos, pizza czy smażony ryż, przywraca należną pozycję w świecie kulinarnym!
Do obejrzenia tutaj.
22. Make hummus not war
Make hummus not war, reż. revor Graham (2012)
Film dokumentalny przybliżający hummus, rytuał jego tworzenia i historię powstania. Bliskowschodnie danie to jednak tylko tło dla zaprezentowania szalonej arabsko-izraelskiej wojny w kuchni, w której udział biorą Izraelczycy, Libańczycy, Syryjczycy, Egipcjanie, Jordańczycy, Palestyńczycy, Turcy i Irakijczycy. Wszystko po to, by udowodnić, kto jest autorem pasty z ciecierzycy.
23. Jedz módl się i kochaj
Eat Pray Love, reż. Ryan Murphy (2010)
Nieszczęśliwa Elisabeth bierze rozwód i nie może znaleźć sobie miejsca, wyrusza więc w podróż dookoła świata. Towarzyszymy jej we Włoszech, w Indiach i na Bali, gdzie odkrywa siebie na nowo, a my podziwiamy przepiękne zakątki świata. We Włoszech bohaterka na nowo odkrywa radość życia, a my odkrywamy z nią przepyszną włoską kuchnię.