Zbliża się początek nowego roku. Nowe otwarcie, nowy start – dla wielu z nas oznacza to też planowanie kolejnych wymarzonych wyjazdów. Ja planuję swoje podróże właściwie przez cały czas (choć ostatni rok był mniej planowany, a bardziej spontaniczny), tworząc sobie listy marzeń, zapisując miejsca, o których czytam, które widzę w telewizji lub internecie lub o których ktoś gdzieś wspomina mimochodem. W ten sposób mam już zaplanowane podróże do Wietnamu, Portugalii, Francji i Nowego Jorku – lista miejsc do odwiedzenia, knajpek i fotograficznych spotów tylko czeka na otwarcie granic!
Skąd czerpać inspiracje podróżnicze?
KSIĄŻKI
Pomysły na podróże, ciekawe miejsca i kontekst kulturowy można czerpać w dużej mierze z reportaży. Relacje innych podróżników i mieszkańców, dokumentacje ludzkich historii i opisy miejsc – reportaże nie różnią się w tych kwestiach od powieści, które też serwują nam historie wyjątkowych ludzi i miejsc i inspirują do podróży. Pewnie sporo z nas często ma ochotę odwiedzić miejsca znane z powieści, dlatego świetnym pomysłem mogą być podróże śladami bohaterów literackich, np. Londyn szlakiem Sherlocka Holmesa, Neapol bohaterek powieści Ferrante lub Nowa Zelandia śladami Hobbita, a także pisarzy, np. Praga Franza Kafki czy Kraków śladem Wyspiańskiego.
Inspiracji szukam też w przewodnikach turystycznych, chociaż brakuje mi na rynku takich przewodników, które zamiast wymieniać w natłoku atrakcji setki kościołów i pomników, nie stawiają w ogóle na doświadczanie miejsca. Chętnie zabierałabym ze sobą w podróż kompaktowe przewodniki, które proponowałyby mniej, a lepiej – ciekawe warsztaty, kawiarnie, dobre jedzenie czy lokalne rodzinne biznesy, które można wspierać w danym miejscu. Brakuje mi też przewodników papierowych typowo kulinarnych (jeśli znacie jakieś dobre, koniecznie dajcie znać!)
ALBUMY PODRÓŻNICZE
Na rynku jest mnóstwo pięknie wydanych albumów podróżniczych, w których znajdziecie całą masę inspiracji i pomysłów na bliższe i dalsze podróże, niezwykłe hotele, szlaki tematyczne i kawiarnie. Ja bardzo lubię albumy Monocle i Taschen, które są prześlicznie wydane i pełne pięknych kolorowych fotografii.
image description
FILMY I SERIALE
Pamiętam, jak bardzo chciałam odwiedzić Nowy Jork po maratonie filmów Woody’ego Allena, gdzie bohaterowie pochłonięci długimi dyskusjami spacerują po deszczowych ulicach Manhattanu, wstępują do starych księgarni i klimatycznych kawiarni. Miałam spędzić tam swoje 30. urodziny, ale życie miało dla mnie inne plany – Nowy Jork jest więc wciąż na mojej liście podróżniczych marzeń. Filmy to świetny sposób na szukanie inspiracji podróżniczych, podobnie jak wszystkie seriale, dokumenty i reportaże! Kto nie chciałby zjeść w miejscach, które znamy z seriali Chef’s Table czy Uliczne jedzenie!?
BLOGI I VLOGI
Chyba nic mnie tak nie motywuje do odwiedzenia nowych miejsc, jak zdjęcia i bezpośrednie relacje innych blogerów.
Zostawiam wam tu kilka moich ulubionych blogów: Banita Travel, Adamant Wanderer, Veroetnika, Sama przez świat, Duże Podróże; W poszukiwaniu końca świata, Na lewo od centrum, Little Town shoes, Mexico Magico, Vryga, Along dusty roads; i vlogów: Vlog Martyny z Szanghaju, Bez planu i Globstory.
Przed wyjazdem zawsze szukam też blogów i portali prowadzonych przez mieszkańców danego miasta, jak Stil in Berlin czy Do it in Paris i dowiaduję się, gdzie jedzą i chodzą miejscowi, które miejsca są nowe albo aktualnie modne i smaczne.
MAGAZYNY PODRÓŻNICZE
Te najciekawsze w całości poświęcone podróżom to oczywiście National Geographic, Magazyn Podróże, Magazyn Kontynenty czy Traveler, ale ciekawe treści poświęcone podróżowaniu, z których można czerpać inspiracje, znajdziecie też często w miesięcznikach jak np. Vogue.
PORTALE
Mój ukochany portal podróżniczy to Condé Nast – CN traveller (UK) i CN traveler (USA). Poza pięknymi zdjęciami, świetnymi recenzjami hoteli i zestawieniami restauracji, znajdziecie tu też sporo praktycznych porad, a wszystko to wyselekcjonowane i estetycznie podane.
Inne inspirujące portale, na które zaglądam to post-turysta, czyli poradniki „jak tego nie robić”, Atlas Obscura (niezwykłe i oryginalne przewodniki), Slowhop (niebanalne miejsca do spania i klimatyczne agroturystyki), Taste Atlas (kulinarne mapy regionów i państw na całym świecie), Vogue (zestawienia knajpek, recenzje hoteli), Fly4free (promocje lotnicze), Wysokie Obcasy i Culture.pl – tu szukam informacji o kontekście kulturowym – architekturze, historii i literaturze danego regionu.
GRUPY NA FB.
Ogromną inspiracją są dla mnie grupy na Facebooku – znajdziecie ich mnóstwo, w tym te adresowane tylko dla kobiet, poświęcone konkretnym krajom czy podróżnikom poszukującym kompana.
ŻYCIE
Inspirujące może być wszystko, jeśli nastawicie się na przetwarzanie i rejestrację informacji w swojej głowie pod kątem podróżniczym: rozmowy z ludźmi spotkanymi podczas podróży, wystawy fotograficzne, przypadkowa reklama, która zwróciła nasza uwagę, audycja radiowa, i tak naprawdę wszystko, co nas otacza każdego dnia!
PODCASTY
Polecam wam Dział zagraniczny, który może nie jest typowo „podróżniczy”, ale w ciekawy sposób opowiada o świecie i odrobinę lżejszy i bardziej na luzie: Dzielnie w podróży. Jeśli znacie inne podcasty opowiadające o podróżach w ciekawy sposób, dajcie znać!
BIURA PODRÓŻY
Strony i foldery biur podróży, zarówno dużych jak i butikowych, mogą być nie tylko praktyczną wskazówką, co zobaczyć i gdzie zjeść, ale też sygnałem, kiedy poszczególne atrakcje są najbardziej oblegane – jeśli wiemy, że trzy ogromne wycieczki przewalają się akurat w ten dzień i przez to miejsce, które chcemy zobaczyć, to wiemy, czego unikać 🙂
Naturalnie pierwsza rzecz, jakiej zawsze używam i która czasami w zalewie informacji podsuwa prawdziwe perełki. PRO TIP: warto wyszukiwać w kilku językach – nawet jeśli ich dobrze nie znamy, to mamy przecież Google Translate i jego lepszy odpowiednik: DeepL.
Celowo zabrakło na tej liście:
- Instagrama – bo myślę, że wszyscy już wiemy, jak rozczarowujące może być inspirowanie się pięknymi kadrami i późniejszy reality check. Rzeczywistość weryfikuje nasze wyobrażenia w tak wielu aspektach życia, że nie trzeba dodawać do tego podróży i psuć sobie wymarzonych wakacji, dlatego instagramem staram się raczej inspirować wyłącznie, jeśli chodzi o miejsca do jedzenia, kawiarnie, klimatyczne bary itd. W kulinarno-barowych aspektach zawsze się sprawdza!
- programów podróżniczych w stylu pogardliwego szowinisty Cejrowskiego, którego turystyczne wojaże więcej mają wspólnego z postkolonialną arogancją i wyższością, niż z poznawaniem i pokazywaniem świata. Za to telewizyjną twarzą, której podróżnicze programy faktycznie są dla mnie wartościowe i która pokazuje swoich bohaterów z szacunkiem, jest Martyna Wojciechowska. Kobieta na krańcu świata to jeden z moich ulubionych programów telewizyjnych!
- książek Pawlikowskiej, która depresję poleca leczyć spacerami 🙂
Macie jakieś swoje patenty na szukanie inspiracji i pomysłów na podróże?