Nieznany Paryż
Paryż to nie tylko wieża Eiffla i Luwr. W dzisiejszym wpisie znajdziecie 5 oryginalnych, mniej znanych i związanych ze sztuką miejsc, które pozwolą wam poczuć artystyczny klimat miasta, daleki od sztampowych zabytków i zatłoczonych muzeów.
Jeśli szukasz mniej utartych szlaków i niebanalnych miejsc w Paryżu, to przewodnik dla ciebie!
1. Księgarnia i muzeum Halle Saint-Pierre
Centrum artystyczne obejmuje muzeum sztuki naiwnej, księgarnię i kawiarnię. Niepozorny z ulicy budynek skrywa przepiękne jasne wnętrze, którego surowe elementy i metalowe ramy ogromnych okien kontrastują z romantyczną okolicą i kolorowymi ulicami Montmartre.
Budynek powstał w 1868, a zarządza nim fundacja powołana przez miasto, która ma za zadanie promować sztukę naiwną i surową, organizując wystawy i wydarzenia kulturalne. Ostatnio księgarnia staje się modna na Instagramie – być może to przyniesie miejscu więcej popularności niż pieczołowicie przygotowywane wystawy?
2. Le Comptoir General
W przestrzeniach starego magazynu, przy stoliku wśród egzotycznych roślin można odłączyć się od świata na zewnątrz i wypić kawę lub drinka.
Pierwszy raz byłam w tym miejscu, gdy mieszkałam w Paryżu w 2014 roku. Obchodziłam tu wtedy swoje urodziny i pamiętam, że bar bardzo się wtedy różnił od tego, który funkcjonuje dzisiaj. Był autentycznym, odrapanym i oryginalnym squatem, gdzie w otoczeniu sztuki afrykańskiej można było zjeść tani lunch. Przestrzeń była jednak urocza i artystyczna. W miarę rosnącej popularności okolicy kanału Saint-Martin i samego baru, 9 lat później miejsce po renowacji wygląda zupełnie inaczej. Śliczne (i ciut pretensjonalne) wnętrza w niczym nie przypominają dawnej rudery w klimacie getta, która jednak miała niepowtarzalny charakter (i ceny).
Warto mimo wszystko w tej kolorowej przestrzeni ukryć się przed światem na jeden wieczór – to jedno z najbardziej instafriendly miejsc w Paryżu!
3. Rivoli 59
Jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Paryżu. Dawny artystyczny squat pod adresem Rue de Rivoli 59 dziś działa w bardziej zorganizowanej formie. Kamienica mieści pracownie 30 artystów: 15 mieszka i pracuje tu na stałe, a 15 dostaje rezydenturę na 3 do 6 miesięcy. Można wspiąć się po schodach i po kolei odwiedzać pracownie artystów na każdym piętrze, gubiąc się w labiryncie sztalug, farb i dzieł sztuki wystawionych na sprzedaż. Można sztukę kupić, ale też wejść na chwilę do intymnego świata twórców i podejrzeć na żywo, jak powstaje. Wyjątkowa fasada tego miejsca zmienia się co kilka miesięcy.
Otwarte od wtorku do niedzieli od 13 do 20.
4. Muzeum Jacquemart-André
To muzeum z najlepszą prywatną kolekcją dzieł sztuki w Paryżu i zarazem jedno z najpiękniejszych i najmniej znanych miejsc w mieście. Imponującą rezydencję, w której dziś mieści się muzeum, wybudował sobie w 1876 roku kolekcjoner sztuki Édouard André. Zamieszkał tam z żoną, malarką Nélie Jacquemart i oboje zajęli się gromadzeniem dzieł sztuki. Po jego śmierci wdowa przekazała budynek Akademii Francuskiej, a w 1913 powstało w nim muzeum.
Wytworne wnętrza od razu podsuwają w wyobraźni obrazy niezwykłych eleganckich i wystawnych przyjęć, jakie musiały się tu odbywać. O pełnych przepychu balach pisała nawet ówczesna prasa. Poza ogromnymi zbiorami sztuki, zwłaszcza włoskiego malarstwa renesansowego, warto odwiedzić to miejsce dla samego budynku. Bogate zdobienia, freski, imponująca i idealnie symetryczna architektura i przepiękna klatka schodowa. W dawnej jadalni dziś mieści się kawiarnia, z kolei wszystkie oficjalne i reprezentacyjne wnętrza pozostały praktycznie niezmienione. Sama Nélie w testamencie wydała bardzo dokładne rozporządzenia dla Akademii, gdzie w muzeum mają znaleźć się poszczególne obrazy.
WIĘCEJ O TYM NIEZWYKŁYM MUZEUM PRZECZYTASZ W POŚWIĘCONYM MU OSOBNYM WPISIE TUTAJ.
5. Herbaciarnia w Muzeum Romantyzmu
Mała kawiarnia, a właściwie herbaciarnia nazywa się Rose Bakery i jest schowana w ogrodzie na tyłach muzeum. Samo muzeum nie jest zbyt ciekawe, ale klimat ogrodu jest niesamowity. Bar jest w starej szklarni, a stoliki w cieniu starych drzew nastrajają romantycznie i fotograficznie.