Najlepsze polskie podcasty
Znajome nieznajome głosy, które są z nami w samochodzie, podczas sprzątania lub na bieżni. Opowiadają o morderstwach, polityce, urodzie, życiu, randkach i jedzeniu.
Niektóre do słuchania w zimowe wieczory, inne inspirujące i dodające energii, gdy o świcie musimy wyskoczyć z łóżka. Każdy o innej tematyce. Jeśli macie jakieś polecenia, koniecznie dajcie mi znać w komentarzu.
Zabawy jedzeniem
Zdecydowanie najsmaczniejszy polski podcast, którego słucham od samego początku. Autorka, Paulina, stworzyła słuchowisko dla miłośników kuchni, jedzenia, kulinarnych podróży, przepisów i gotowania. Jak sama o sobie mówi, zachwyca się chlebem, i ja bardzo lubię ten zachwyt podzielać słuchając odcinków (nie tylko) podczas gotowania. Są tu rozmowy z ekspertami, trochę historii i ciekawostek i cała masa inspiracji.
Dział zagraniczny
Zdecydowane podium polskich podcastów. Odcinki są solidne, merytoryczne i szalenie interesujące. Tematyka skupia się wokół Afryki, Azji, Oceanii, Ameryki Południowej i mniej znanych zagadnień europejskich. Autor przeprowadza rozmowy ze specjalistami w danej dziedzinie, i tak możemy dowiedzieć się np. jak zmienił się serbski turbo-folk, dlaczego Gruzini żyją w długach, jak telenowele wzmocniły tolerancję w Ameryce Południowej oraz jak głośno jest pod powierzchnią morza.
Sztuki robi
Graficy, reżyserki, choreografowie, performerki, muzycy, dyrygentki, harfiści, fotografki, kuratorzy, projektantki. Inspirujące i ciekawe rozmowy z ludźmi, którzy zawodowo zajmują się rozlegle rozumianą sztuką, często na styku jej dziedzin. O tym, co jest w sztuce ważne, czego w niej poszukujemy i co nam daje, a także o projektach artystycznych i około-artystycznych.
Na miły book
Rozmowy o książkach, które prowadzą moi znajomi. Podcast, jak mówią sami autorzy, powstał z tęsknoty za rozmowami o dobrej literaturze. Prezentują nowości wydawnicze, rozmowy z autorami i różne literackie perełki. Znajdziecie tu inspiracje lekturowe, literaturę piękną, reportaże, małe wydawnictwa, a także dużo trafnych spostrzeżeń i dobrych tytułów.
Sznurowadła myśli
Sznurowadła myśli to rozmowy o świadomym życiu, refleksje nad kulturą, emocjami i psychologią. Znajdziecie tu rozmowy i odcinki solo, np. o kryzysach psychicznych w dobie kapitalizmu, poszukiwaniu sensu życia w duchowości, czy toksycznej produktywności (wywiad z Tomaszem Stawiszyńskim to mój ulubiony odcinek).
Skądinąd
Podcast Tomasza Stawiszyńskiego to rozmowy z ekspertami, pisarzami, filozofami, profesorami, poetami, badaczami i wszystkimi, którzy robią coś ciekawego i mogą nam o tym równie ciekawie opowiedzieć. Dla wszystkich, których interesuje współczesny świat i chcieliby lepiej zrozumieć różne zjawiska. Głównie wywiady, ale zdarzają się też wykłady samego autora, czy sesje Q&A.
Trzy Kruki
Podcast dla miłośników fotografii. Rozmowy z fotografami, kuratorkami, fotoedytorkami i ludźmi, którzy żyją z fotografii i dla fotografii, o różnych aspektach fotografii jako sztuki i rzemiosła.
Olga Herring
Mój ulubiony ostatnio podcast z tematyki true crime. Charakterystyczny głos autorki, mimo że opowiada o morderstwach i zaginięciach, uderza w jakąś miłą strunę spokoju we mnie i, paradoksalnie, niweluje wszystkie moje wewnętrzne napięcia.
Drzazgi świata
Rozmowy z ekspertami o tym, co nas uwiera we współczesnym świecie i jak to naprawić. Bez prostych odpowiedzi, za to bardzo merytorycznie. Tematy orbitują wokół etycznych podróży, ale też geopolityki i przyrody. Jeden odcinek w miesiącu.
Piąte nie zabijaj
Mój drugi ulubiony podcast kryminalny, który cenię za dobór spraw, research i kameralny klimat. Justyna opowiada najbardziej interesujące polskie historie kryminalne. O mrożących krew w żyłach sprawach, których nie sposób zapomnieć, opowie wam miękki, przyjemny głos autorki.
O zmierzchu
Słuchowisko Marty Niedźwieckiej (psycholożki i sex couchki) o poszukiwaniu sensu, relacjach, emocjach i seksualności i pracy nad sobą we wszystkich tych obszarach. Są tu inspirujące i edukacyjne rozmowy bez moralizatorskiego zadęcia, orbitujące wokół tematyki rozumienia ciała, seksualności i miłości, poszukiwania szczęścia i przyjemności w ciele i w życiu. Otwarte i szczere rozmowy dla wszystkich, którzy zadają pytania i szukają nieoczywistych odpowiedzi.
Karolina Sobańska
Rozmowy z ekspertami, a czasem odcinki solowe, na temat świadomego i odpowiedzialnego życia, odżywiania, wellnesu, podróży. Są odcinki o kobiecości, endometriozie, o etycznej modzie i świadomych zakupach, samoakceptacji i wzorcach piękna, ale też o dbaniu o zdrowie, rytuałach, kawie i serialach. Kopalnia inspiracji i motywacji do celebrowania codzienności. Bardzo lubię słuchać nowych odcinków w poniedziałkowe poranki, zwłaszcza tych z inspiracjami miesiąca.
Śledztwo Pisma
Reporterski serial podcastowy, którego producentem jest Fundacja Pismo (wydawca miesięcznika Pismo). Dotychczas ukazały się 3 sezony, a ja najbardziej polecam wam przesłuchanie pierwszego, autorstwa Mirka Wlekłego. Śledztwo skupia się na nieudolności wymiaru sprawiedliwości w obliczu przemocy wobec dzieci. W tle tajemnice, manipulacje, kłamstwa i realizacja na najwyższym poziomie.
Tajfunowe przypisy
Podcast wydawnictwa i księgarni Tajfuny, który zrywa utarte schematy myślenia na temat literatury azjatyckiej, odczarowuje ją z egzotyki i mierzy się z tak silnie obecnymi w naszych głowach stereotypami. Opowiada o literaturze i kulturze, zwraca uwagę na to, jakim językiem opisujemy świat i jak czerpać wiedzę o Azj bez popadania w klisze i szkodliwe banały. Prowadzi Karolina Bednarz.
Owsiana
Bardzo lubię głos autorki i często towarzyszy mi na spacerze albo przy porannej kawie. Tematyka od dietetyki, przez podróże i książki, po motywację i ciekawe spostrzeżenia. Jest tu też trochę slow life, ekologii i zdrowego trybu życia. Kiedy słucham podcastu Justyny, czuję się, jakbym rozmawiała z koleżanką.
Z pełnymi ustami
Autorkę kojarzyłam wcześniej z Wysokich Obcasów, do których pisze o kuchni i jedzeniu i jej smakowitego konta na Instagramie. Teraz można jej posłuchać w smacznie brzmiącym podcaście, pełnym mlaskania i kulinarnych ciekawostek. Podcast ma bardzo oryginalną formułę, a rozmowy płynnie przechodzą od lukru na ciastkach do egzystencjalnych rozterek życiowych. Bo życie jest za krótkie na złe jedzenie.