Dzisiaj na blogu kilka propozycji idealnych na lato i do zabrania ze sobą w podróż! Wciągające powieści i reportaże, które przeniosą was w dalekie miejsca, jeśli sami nie możecie w tym roku się do nich wybrać!
1. Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek, Justyna Dżbik-Kluge
REPORTAŻ
Jak wczasują się Polacy? Reportaż Justyny Dżbik-Kluge to zbiór relacji osób zawodowo związanych z podróżami i turystyką i wakacyjny portret Polaków. Poznajemy perspektywę rezydentek, przewodników, pilotów, pilotek incentive i animatorów, ale wypowiedzi i wywiady stawiają w centrum reportażu nie same historie rodaków na wakacjach w krzywym zwierciadle, lecz zrozumienie zachowań polskiego turysty.
Słynne all eksjuzmi, oszczędność, ksenofobia, rasizm – niektóre z opowieści rezydentów i sekretów pilotów wycieczek są przezabawne, inne komiczne, jedne mrożą krew w żyłach, a inne wywołują na twarzy ironiczny uśmiech. Ale oprócz listy zachowań, jakich powinniśmy unikać na wakacjach, ten reportaż to przede wszystkim jednak portret nas, Polaków, z szerszej perspektywy. Autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie: dlaczego tak jest? Jak wytłumaczyć te zabawne i dziwne zjawiska? Książka oprócz przedstawienia perspektywy pilotów i przewodników, stawia przed nami pytania o naszą wakacyjną i pozawakacyjną tożsamość.
Barwne rozmowy z organizatorami wycieczek i znawcami branży, którzy ujawniają wstydliwe zachowania, w istocie pytają o nasze relacje ze światem, nasz sposób podróży, o nasze nadzieje i oczekiwania – wakacje przecież często stają się urlopem od życia. Wczasy to nierzadko stres, rozczarowania, kupowanie wyobrażeń i znany wszystkim wypoczynkowy terror, że przecież musimy odpoczywać teraz, już, w tym momencie – za ten odpoczynek w końcu zapłaciliśmy. Są w końcu także oczekiwania niespełnione, które rodzą pretensje i roszczenia – horror turysty i koszmar pilota.
To wszystko jest opowiedziane z dużym dystansem, a autorka sprawnie obsługuje maszynę autoironii, która pozwala nam, Polakom, śmiać się z nas samych. Nie ma tu pluszowych komentarzy, którymi wszyscy lubimy klepać się wzajemnie po ramieniu, ale brak też złośliwego wyśmiewania. Czuć raczej pieszczotliwe przekomarzanie.
W książce znajdziecie też odpowiedzi na pytania, jak podróżują lekarze, górnicy czy nauczyciele, czym różni się podróżowanie z jednymi grupami zadowodowymi od innych, jakie najgorsze wybryki mają na swoim koncie turyści z problemami psychicznymi oraz ci pod wpływem alkoholu, co zrobić w przypadku zgonu na wycieczce, absurdalnych skarg i naciąganych reklamacji i jakie najgłupsze pytania słyszą rezydenci i przewodnicy. Dowiecie się też, jak zmieniał sie nasz sposób podróżowania na przestrzeni lat, dlaczego upadł kontrowersyjny pomysł polskojęzycznych enklaw w ciepłych krajach, czyli niesławnych polskich stref w zagranicznych kurortach i jaka jest różnica między turystyką masową a wyjazdami incentive.
2. Genialna przyjaciółka, Elena Ferrante
POWIEŚĆ
Książka, a właściwie cała seria, która przeniesie was na rozgrzane przedmieścia Neapolu lat 50. Wspomnienia dojrzałej narratorki z czasów dziecięcej przyjaźni na tle robotniczych dzielnic, włoskich sąsiadow i dziecięcych marzeń i wybryków są fascynujące. Prostota, nastoletnie widzenie świata i środowiska, które ich przyjaźń uformowało i opis relacji między bohaterami dotykają też ważnych społecznie tematów, jak molestowanie, rewolucja seksualna, przemoc i polityczne rozgrywki.
3. Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu, Agata Romaniuk
REPORTAŻ
Autorka zabiera nas w podróż po Omanie, gdzie wszyscy, kobiety i mężczyźni, są osobiście uwikłani w wielowiekowe tradycje religijne i społeczne, sankcjonowane także przez prawo. Żyją w świecie, w którym prawo reguluje każdy, nawet najbardziej intymny, element ich życia, od narodzin do śmierci, a przestarzałe i radykalne obyczajowe nakazy i zakazy nierzadko wywołują sprzeciw młodych, często wracających ze studiów za granicą. Zaskakujące historie i bohaterowie są portretowani z wrażliwością, z perspektywy kobiety z innego kręgu kulturowego, która ten obcy, orientalny świat podaje czytelnikowi w delikatny sposób. To reportaż o problemach i rozwiązaniach, ale też książka o miłości, o odwadze i poszukiwaniu szczęścia.
4. Jak zawsze, Zygmunt Miłoszewski
POWIEŚĆ
Książka o podróżach, ale… tych w czasie! Wciągająca i przezabawna powieść. Para 80-latków, Grażyna i Ludwik, cofa się w czasie i dostaje szansę przeżycia swojego małżeństwa ponownie. Gdy przenoszą się do lat 60. okazuje się, że Polską nie rządzą komuniści, a polsko-francuski sojusz socjaldemokratyczny. Ale komuniści z unii słowiańskiej z Gierkiem na czele zaczynają dopominać się o władzę. Ta obyczajowa historia z elementami political fiction to alternatywna historia nie tylko Polski, ale też dwojga ludzi, którzy mają szansę dokonać innych wyborów. Jakie podejmą decyzje?
Polecam wam też genialną trylogię o Szackim – dla mnie mistrzostwo polskiego kryminału!
5. Tańczymy już tylko w Zaduszki. Reportaże z Ameryki Łacińskiej, Maria Hawranek, Szymon Opryszek
REPORTAŻ
Autorzy zabiorą was do małych społeczności, które żyją gdzieś na uboczu Ameryki Południowej, w miejscach mniej uczęszczanych i często zapomnianych przez świat. Poznacie Puerto Maldonado w peruwiańskiej dżungli, gdzie rosną jak grzyby po deszczu nielegalne kopalnie złota, będące siedliskiem przemocy, prostytucji, zabójstw, biedy i desperacji. Odwiedzicie miasteczko w kolumbijskich górach, którego dokładnie połowa mieszkańców zapada na Alzheimera, Limę, gdzie można wyleczyć wszyskie dolegliwosci cuyem, czyli świnką morską oraz cytrynową farmę i kobiecą ekowioskę w Kolumbii. W tych krótkich reportażach poznajemy niezwykłe ludzkie historie na tle peryferyjnych krajobrazów.
6. Dom bez klamek (seria kryminałów z Niną Warwiłow), Jędrzej Pasierski
POWIEŚĆ
Pierwsza część serii i tym samym literacki debiut autora to świetna książka na czas w podróży! Jest tu wszystko: wciągająca historia, charakterystyczna bohaterka i tajemnicze morderstwo. Przeczytałam już wszystkie części z serii z komisarz Niną Warwiłow i wszystkie gorąco wam polecam! W części pierwszej rozwiązujemy razem z młodą policjantką brutalne morderstwo w szpitalu psychiatrycznym w Weseliskach. Nina musi jednak zmierzyć się nie tylko z odnalezieniem zabójcy, ale też z własną przeszłością, relacjami rodzinnymi i romantycznymi. Idealna na plażę, do samolotu lub pociągu.
7. Osobisty przewodnik po Pradze, Mariusz Szczygieł
PRZEWODNIK
Książka, która przeniesie was do Pragi, a po jej nieoczywistych atrakcjach i nieznanych zakątkach oprowadzi was jej największy polski znawca. Mariusz Szczygieł 20 lat swojego doświadczania miasta podsumowuje tak: „W przewodniku oprowadzam wyłącznie po moich ulubionych miejscach w Pradze. W ten oto sposób książka wymyka się krytyce, że czegoś w niej nie ma. Jeśli nie ma, to mnie nie uwiodło!”. Plus wielkie brawa dla autora zdjęć, Filipa Springera, dzięki któremu możemy prawie namacalnie zwiedzić miasto.
8. Zaginione Miasto Boga Małp, Douglas Preston
REPORTAŻ
Mit o zaginionym białym mieście, nazywanym miastem boga małp, od lat był obecny w świadomości archeologów. Opuszczone i zapomniane miasto odwiedza grupa naukowców, wojskowych i filmowców, do której przyłącza się autor. Towarzyszymy pisarzowi w ekspedycji w głąb honduraskiej dżungli pełnej niebezpieczeństw, jadowitych węży, muchówek roznoszących biały trąd i tak dobrze strzeżonej przez naturę, że dopiero zastosowanie najnowszej technologii i upór nieustraszonej grupy pozwolił zlokalizować ruiny prekolumbijskiego zaginionego miasta.
Poza tym autor wtrąca wiele ważnych uwag na marginesie – zwraca uwagę na niuanse języka, jakim opisujemy świat. Wspomina o tym, że dzisiejsza archeologia odcina się od pewnych sformułowań, jak „prehistoryczni Indianie” (jak gdyby nie mieli oni żadnej historii przed przybyciem Europejczyków), czy terminu „odkrywania” takich czy innych stanowisk (podczas gdy rdzenna ludność znała je od dawna).
Ten wciągający reportaż trzyma w napięciu od pierwszej strony – czyta się go jak powieść przygodową!
9. Lud, Ilona Wiśniewska
REPORTAŻ
Autorka zabiera nas na pokrytą lodem grenlandzką wyspę, której mieszkańcy opowiadają o swoim kraju. Odwiedza położony najdalej na północ na świecie dom dziecka, wchodzi do domów, gdzie suszą się ryby, pranie i skóry fok, a my poznajemy bohaterów i ich niezwykłe historie, wchodzimy dyskretnie w świat i kulturę ludzi, których autorka portretuje z ogromną wrażliwością. Te historie są przytulne i ogrzewają nas miłym ciepłem drugiego człowieka, mimo że znajduje się on dosłownie na drugim (i zimnym) końcu świata.
10. Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet, Karolina Bednarz
REPORTAŻ
Autorka w zbiorze reportaży opowiada nam o problemach, z którymi zmagają się kobiety w dzisiejszej Japonii, o dyskryminacji, przemocy, oczekiwaniach społecznych i systemie, który nie docenia, jak silne potrafią być kobiety. Ta książka to próba zrozumienia współczesnej Japonii z perspektyw kobiet, które mają przedziwne miejsce w kraju i społeczeństwie: toną gdzieś pomiędzy tradycyjnymi rolami a odnalezieniem się w potrzebie nowoczesności.
10. Uległość, Michel Houellebecq
POWIEŚĆ
Political fiction, która przeniesie was do współczesnej Francji. Prezydentem kraju zostaje członek Bractwa Muzułmańskiego. Partia powoli zaczyna wprowadzać systemowe zmiany, zmieniając Francję w muzułmański kraj wyznaniowy. Główny bohater jako wykładowca na Sorbonie staje się bezpośrednim świadkiem tych zmian, obserwując jak jego koledzy dostają młodsze żony, a koleżanki i studentki zaczynają mieć problemy z kontynuowaniem chodzenia na uczelnię. Wciągająca dystopijna lektura dla fanów Opowieści podręcznej.