Szukaj
Zamknij to pole wyszukiwania.
blog podróżniczy poradnik

Jak skutecznie i szybko nauczyć się języka obcego?

JAK NAUCZYĆ SIĘ JĘZYKA OBCEGO?

Zawsze chętnie uczyłam się języków, przez co szukałam coraz lepszych rozwiązań, jak uczyć się nie tylko szybciej i efektywniej, ale też przyjemniej. Ci, którzy mnie znają wiedzą, że uwielbiam ułatwiać sobie życie i staram się sprawiać, żebym nie musiała codziennie zmęczona torować sobie przez nie drogi.

Wszystkie poniższe sposoby przetestowałam na sobie i w ten sposób nauczyłam się biegle angielskiego i francuskiego. Teraz używam tych metod, by nauczyć się hiszpańskiego, którym już całkiem nieźle się posługuję.

Metod na nauczenie się języka, oprócz nauki na kursach i uzupełniania zeszytów ćwiczeń, jest całkiem sporo. W tym wpisie podzielę się z wami sposobami, dzięki którym nauczycie się dowolnego języka. Oczywiście te metody nie sprawią magicznie, że język sam wejdzie wam do głowy, ale zagwarantują, że oprócz włożonej pracy i wysiłku, będziecie czerpać z nauki ogromną przyjemność.

MOJE SPRAWDZONE SPOSOBY NA SKUTECZNĄ NAUKĘ JĘZYKA OBCEGO:

1. NAUCZ SIĘ PODSTAW

Najtrudniejsza część, ale bez niej dalsze kroki nie mają sensu. Nie da się nauczyć języka bez opanowania podstawowych zasad gramatyki i podstawowego słownictwa. Tutaj, w przeciwieństwie do dalszych etapów nauki, nie ma drogi na skróty. Zapisz się na kurs, może być online, i poświęć kilka miesięcy na nauczenie się bazowych pojęć i zasad – to będzie twój fundament pod dalszą naukę.

2. WPLATAJ JĘZYK W SWOJĄ CODZIENNOŚĆ

Jeśli masz już fundament – zacznij wykorzystywać codzienne sytuacje (przykłady, jak to zrobić znajdziesz poniżej). Jeśli będziesz otaczać sie danym językiem, jego melodia i słowa zaczną brzmieć bardziej naturalnie, a tym samym nauka stanie się łatwiejsza.

3. OGLĄDAJ FILMY Z NAPISAMI

Jeśli dotychczas oglądasz filmy z polskim lektorem (co osobiście uważam za ponury żart zarówno z widzów jak i aktorów pracujących przecież głosem) – od razu przerzuć się na napisy. Słuchając aktorów mówiących językiem, którego się uczysz, tak naprawdę ciągle biernie się uczysz.

4. ZAPISZ SIĘ DO GRUPY NA FB W OBCYM JĘZYKU

Zapisz się do grupy, której tematyka cię interesuje, to mże być grupa o psach, kosmetykach, wystroju wnętrz czy podróżach z dziećmi. Nie musisz się wcale aktywnie udzielać, wystarczy, że będziesz czytać nowe posty i komentarze. Kiedyś czytałam o badaniach, które wykazały, że łatwiej zapamiętujemy rzeczy, którym towarzyszą jakieś emocje – wykorzystaj to!

5. ŚLEDŹ INSTAGRAMOWE KONTA

Zaobserwuj konta na Instagramie o tematyce, która cię interesuje. Oglądanie relacji czy śledzenie czyichś postów nie wymaga jakiegoś specjalnego nakładu pracy, więc możesz na luzie zmarnować trochę czasu w social mediach, ale pod jednym warunkiem: dodajesz do ulubionych tylko konta w języku, którego się uczysz, a za każdym razem, gdy nie znasz jakiegoś słowa, sprawdzasz je w słowniku i zapisujesz (albo robisz zrzut ekranu).

6. CZYTAJ BLOGI

Zasada podobna jak z Instagramem. Możesz zacząć od tych prowadzonych w dwóch językach, np. blog o Francji Bretonissime, który autorka pisze po polsku i francusku.

7. OGLĄDAJ YOUTUBA

Znowu podobna zasada: znajdź kanały i twórców, którzy cię interesują, słuchaj filmów z napisami i zapisuj. Spraw, by język stał się częścią twoich pasji i żeby kojarzył się z czymś, co lubisz.

8. CZYTAJ WITRYNY PLOTKARSKIE

Kogo nie interesują ploteczki? Jesli nie możesz się oprzeć i często zaglądasz na Pudelka, rób to dalej, ale znajdź portal w innym jezyku. Czytaj witryny plotkarskie lub kolorowe czasopisma w języku, którego się uczysz. Artykuły na tych portalach zwykle nie są napisane skomplikowanym językiem, w przeciwienstwie do książek, dzięki czemu nie zniechęcisz się na początku nauki języka.

Ćwiczenie: znajdź artykuł na temat, który cię interesuje, wypisz słowa i wyrażenia, kórych nie znasz , powieś je w widocznym miejscu i powtarzaj raz dziennie na głos przez 3 dni.

9. SŁUCHAJ PIOSENEK

Słuchaj piosenek, śledząc na początku tekst utworu. Jeśli zrozumiesz, co oznaczają słowa, szybciej uda ci się je zapamiętać.

10. SŁUCHAJ PODCASTÓW

Posłuchaj przez 10 minut dziennie w drodze do pracy, podczas gotowania albo przed snem. Ja slucham Spanishland School – odcinki są krótkie i treściwe.

11. ZMIEŃ JĘZYK W TELEFONIE

Oprócz instalowania aplikacji typu duolingo mozesz zwyczajnie zmienić język w ustawieniach telefonu lub komputera, dzięki czemu bez wysiłku zapamiętasz słowa i zwroty, które będziesz widzieć kilkanaście razy dziennie.

12. ZRÓB LISTĘ ZAKUPÓW W OBCYM JĘZYKU

Dzięki takiej codziennej prozaicznej czynności słowa staną się nie tylko obco brzmiącymi słowami w obcym języku. Używając ich w codziennym kontekście, łatwiej je zapamiętamy, bo staną się częścią zwyczajnego życia, a nie nauki oderwanej od naszej codzienności.

13. OGLĄDAJ SERIALE LUB TELENOWELE

W przeciwieństwie do filmów, które oglądamy zwykle tylko raz i często nas jakoś specjalnie nie emocjonują, telenowele i seriale zazwyczaj bardzo mocno wciągają nas na swoją orbitę. Przy następnym serialu zainstaluj wtyczkę Google Language Reactor. Uwaga: zacznij od produkcji, w których mówi się prostym, potocznym językiem. I znowu – gdy w grę wchodzą silne emocje, szybciej zapamiętujemy.

14. WRZUĆ NA LUZ

Wiem, że to chyba najgorsza rada, jaką można komuś dać, ale mi bardzo pomogło to, że nie wstydziłam się mówić w obcym języku. Nawet jeśli mówiłam z błędami, to kompletnie się tym nie przejmowałam. Najważniejsze było to, że udawało mi się z kimś porozumieć. A jeśli się nie udawało, to nie traktowałam tego w kategorii porażki, ale jako informację, czego muszę jeszcze się nauczyć. Większość ludzi, których znam, i dla których angielski nie jest pierwszym językiem, posługuje się nim z błędami, ale 99% z nich się tym nie przejmuje. Język ma służyć komunikacji, więc tak długo jak jesteś w stanie się porozumieć, jest ok! Jeśli czujesz paraliżujący strach przed mówieniem, bo boisz się, że się ośmieszysz, zacznij od pracy nad pewnością siebie. Naprawdę, nikt na świecie nie oczekuje, że będziesz władać szekspirowskim angielskim lub hiszpańskim na miarę Cervantesa.

15. RÓB MAŁE KROCZKI

Nie od dziś wiadomo, że 10 minut dziennie jest lepsze, niż godzina raz w tygodniu.Nie stawiaj sobie zbyt wysokich i ambitnych celów, bo szybko się zniechęcisz. Zamiast nauczę się francuskiego w pół roku postaw sobie cel: będę uczyć się 10 minut dziennie i rozpisz dokładny plan, co zrobisz każdego dnia przez cały tydzień (czytanie, serial, podcast, lista zakupów, ćwiczenia gramatyczne, czytanie artykułu).

16. ROZMAWIAJ

To podstawa nauki każdego języka. Jeśli nie masz ochoty na kurs językowy w grupie, ani możliwości wyjazdu do danego kraju, zapisz się na lekcje na platformie iTalki. To strona i aplikacja, która łączy uczniów z lektorami ze społeczności (native speakerzy ale bez dyplomu) lub profesjonalnymi nauczycielami. Możesz rozmawiać o czym chcesz, więc nawet nie poczujesz, że to lekcje, a będziesz się uczyć.


Według mnie klucz tkwi w tym, by znaleźć w nauce ten element zabawy – coś, co lubisz i co sprawia ci przyjemność. Bez tego nauka będzie trudna i męcząca, a poczucie, że się zmuszasz, to najszybsza droga do tego, by szybko się zniechęcić.

jak nauczyć się języka obcego

Mam nadzieję, że znaleźliście w tym wpisie jakiś pomysł, który włączycie do swojej nauki języka 🙂

Macie jakieś inne sposoby na przyjemną naukę języka obcego? Dajcie znać na Instagramie!

Cześć!

Jestem Justyna i na blogu pokazuję wyjątkowe miejsca i dziele się moją największą pasją: do podróży. Piszę o miejscach i o tym, co się z nimi wiąże. Znajdziesz tu inspiracje podróżnicze, piękne przewodniki po miastach i regionachklimatyczne lokalepraktyczne poradyciekawostki, treści około-podróżnicze i poradniki fotograficzne. Piszę tu też o sztuce, historii, książkach i serialach, które inspirują.

Close