kultura

Fajne rzeczy #3 czyli różnorodność

Po kilku tygodniach przerwy wracam z niedzielnymi fajnymi rzeczami! Ciekawe linki, znaleziska internetowe, tytuły książek i filmów i odkrycia offline, którymi chcę się z wami podzielić.

Tematem tego tygodnia jest różnorodność, szeroko rozumiana nie tylko jako równość, ale też tolerancja, akceptacja, inność i odmienność.

Tytuły i linki, które krążą wokół tych pojęć, niektóre bliżej, a inne po prostu luźno z nimi związane:

 • Klątwa Obfitości – niesamowity dokument odsłaniający smutną walkę o przetrwanie różnorodności planety i tradycyjnych kultur.
 • Dlaczego nie rozmawiam już z białymi o kolorze skóry to (udana) próba opisania, czym jest doświadczanie strukturalnego rasizmu w XXI wieku. Autorka pisze z perspektywy nie tylko czarnej, ale też kobiecej: skupia się nie tylko na uprzywilejowaniu białej skóry, ale też na czarnym feminizmie.
 • Wystawa Niewidzialna to inicjatywa, która powinna być jak najbardziej popularna. Wystawa, która dosłownie wrzuca odwiedzających w sam środek świata osób niewidomych uzmysławia wiele pozornie błahych spraw osobom widzącym. Dla każdego, niezależnie od wieku, płci, rasy i wyznania.
 • Film Mandarynka to obraz o wykluczeniu na każdej możliwej płaszczyźnie: bohaterka jest dyskryminowana ze względu na kolor skóry, orientację seksualną, zawód, historię kryminalną i sytuację materialną. To niezwykły film o potędze kobiecej solidarności i szukaniu swojego miejsca w świecie.
 • Polecam wam też z całego serca ten film. Genowewa daje w nim półgodzinną lekcję nie tylko tolerancji, ale przede wszystkim ogromnej siły, mądrości i determinacji w dążeniu do marzeń.
 • Jeśli jeszcze nie widzieliście tego filmu, to polecam zrobić to w ramach nadrabiania zaległości. To przepiękna opowieść o życiu w zgodzie z naturą i o różnorodności naszej planety.
 • Tutaj mała ściąga z ciekawych materiałów edukacyjnych różnych organizacji pozarządowych traktujących o tolerancji.
 • Ciekawie (ale też w lekkim uproszczeniu) o kulturowym zawłaszczaniu symboli różnorodności i inności oraz o obliczach pozornej tolerancji, czyli dlaczego zakładanie indiańskiego pióropusza i cygańskiej spódnicy nie zawsze jest OK. Do namysłu.
 • Świat i jego oblicza w obiektywach autorów World Press Photo – zdjęcia nie zawsze przyjemne i wygodne, ale zawsze ważne.
Miłej niedzieli! <3

Może spodobać Ci się również

Brak Komentarzy

  Zostaw komentarz

  Close